Zmiany w projektach gotowych

 

Gdy decydujemy się na kupno gotowego projektu, staramy się wybrać taki, który w możliwie największym stopniu odpowiada naszym potrzebom. Czasem jednak dochodzimy do wniosku, że chcielibyśmy coś w tym projekcie zmienić, lub jeszcze lepiej go przystosować. Takie zmiany są oczywiście możliwe ale muszą być naniesione w projekcie przez architekta. Zmienianie czegoś na własną rękę, może spowodować, że budynek nie przejdzie odbioru lub zacznie stwarzać dla nas zagrożenie ze względu na błędy konstrukcyjne.

 

Jakie zmiany w projektach gotowych wykonuje się najczęściej? Otóż głównie zmienia się wielkość okien oraz ich położenie, wysokość ścianki kolankowej, typ elewacji. Nieraz trzeba też zmniejszyć nieznacznie powierzchnię, by zachować przepisową odległość od granicy małej działki.

 

Niektóre z tych zmian są dość łatwe. Bez problemu zmienia się na przykład ilość czy wielkość okien lub rodzaj elewacji. Zwykle nie powodują one zmian w całej konstrukcji budynku. Są jednak zmiany, w które projektant musi włożyć więcej pracy. Zalicza się do nich powiększanie ścianki kolankowej, zmniejszanie lub zwiększanie budynku, zmiana pokrycia dachowego na znacznie cięższe, zmiana rodzaju stropu, dobudowa garażu itp.

 

Projekty są także dostosowane do określonych parametrów gruntu i raczej standardowych typów bryły budynku. Gdy jednak działka, którą kupiliśmy różni się od tej założonej w projekcie dla danego domu, istnieje czasem konieczność zmiany rodzaju fundamentu. Zmiany mogą też wynikać z miejscowych ustaleń zagospodarowania przestrzennego w danym regionie.

 

 

Na szczęście architekci od lat z powodzeniem dokonują wszelkich adaptacji projektów gotowych. Gdyby jednak nasz dom miał być naprawdę nietypowy i projekt gotowy wymagałby zbyt wielu zmian, to wtedy lepiej jest zamówić projekt indywidualny. Uzgodnimy wtedy z projektantem wszystkie szczegóły i po konsultacjach z nami zrobi on projekt idealny dla nas.   

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl