DOKUMENTACJA ELEKTRONICZNA PROJEKTU DOMU

 

DOKUMENTACJA ELEKTRONICZNA PROJEKTU DOMU – CO TO JEST I KIEDY MOŻE OKAZAĆ SIĘ NIEZBĘDNA?


        Każdy przyszły Inwestor wybierając swój wymarzony projekt planuje w nim mniejsze lub większe zmiany. Związane są one z dostosowaniem przyszłego domu do potrzeb rodziny, jej zwyczajów a nawet liczebności, bowiem większość projektów umożliwia uzyskanie dodatkowego pokoju, np. na poddaszu bądź w ramach adaptacji gabinetu na parterze. Inne zmiany są narzucone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dotyczący terenu, na którym znajduje się działka Inwestora, bądź – jeśli MPZP nie został na danym terenie ustalony – Warunki Zabudowy uzyskane przez Inwestora lub jego architekta.

        Konieczności wykonania części zmian w projekcie domu Inwestor może nawet nie być świadomy, bowiem narzuca je ... przyroda, klimat. Do takich zmian należą przede wszystkim: wymóg dostosowania fundamentów budynku do warunków gruntowych panujących na danej działce czy też wymóg dostosowania konstrukcji więźby dachowej do wymagań narzucanych przez normy określające warunki śniegowe lub wiatrowe w danej strefie naszego kraju (tzw. obciążenie śniegiem i wiatrem). Najczęstszą zmianą jest przeprojektowanie stolarki okiennej i drzwiowej – tu każdy Inwestor ma własne wyobrażenia i wymagania, a kształt działki, istniejąca zieleń i eksploracja związanych z tym widoków jest dodatkowym czynnikiem.

        Oczywiście projekt powinien być wybierany tak, aby zmian wykonać w nim jak najmniej, bowiem są to przede wszystkim koszty. Niektóre zmiany pociągają za sobą inne, co powoduje znaczną komplikację prac adaptacyjnych. Przykładem może tu być przesuwanie bądź zmiana kształtu schodów na poddasze. Taka zmiana wymusza przekonstruowanie stropu nad parterem, ale także często przesunięcia słupów więźby dachowej, przekonstruowanie płatwii a w skrajnych przypadkach nawet przesunięcia kominów. O dopuszczalnych zmianach w projekcie przeczytasz tutaj <link>.

        Wszystkie powyższe czynniki musi uwzględnić architekt adaptujący projekt, zaś ich formalizacji dokonuje poprzez naniesienie zmian na zakupioną przez Państwa dokumentację projektu domu czerwonym kolorem oraz złożenie swojego podpisu (o obowiązkach osoby adaptującej więcej przeczytasz tu <link> ). W przypadku niewielkiej ilości zmian (np. przesunięcia kilku okien czy ścianek działowych) czynność ta wydaje się stosunkowo prosta – wybrany element domu zostaje poprawiony na czerwono i podpisany. Jednak należy pamiętać, że dokumentacja projektowa, którą Państwo otrzymujecie, wykonana jest w skali 1:100 ( czasem 1:50 ), zatem poszczególne rysunki są dość małe, zaś ich szczegółowość bardzo duża. Nietrudno zatem wyobrazić sobie sytuację, w której architekt adaptujący, mający do naniesienia całe mnóstwo narzuconych mu zmian na poszczególnych rysunkach, ma bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania zadanie. Dokumentacja przez niego później sygnowana musi być nie tylko zgodna ze stanem faktycznym, ale też czytelna i zrozumiała. W takim przypadku kreślenie czegokolwiek na projekcie w zakupionej wersji papierowej jest bezcelowe.

        Aby ułatwić Państwu współpracę z architektem, zaś samemu architektowi jego pracę, udostępniamy wersje elektroniczne dokumentacji naszych domów. Przy czym należy tu zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim części architektonicznej projektu, bowiem to tu nanosi się najwięcej zmian, zaś rysunki architektury zawierają najwięcej informacji o domu. Rysunki te są wykonane w programie CAD, zatem w standardowym formacie pliku .dwg edytowalnym w dowolnym programie CAD . Innymi udostępnianymi przez nas częściami projektu są: zestawienie materiałów (tzw. przedmiar) oraz charakterystyka energetyczna. Te pliki udostępniamy w formie nieedytowalnej.

Mamy nadzieję, że dokumentacja elektroniczna okaże się Państwu przydatna na etapie adaptacji wymarzonego domu.


Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać od nas dokumentację elektroniczną projektu domu – przeczytasz tutaj <link do artykułu>.


 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl