MAŁY DOM JEDNORODZINNY RÓWNIEŻ MOŻE BYĆ WYGODNY I FUNKCJONALNY

 

Gotowe projekty małych domów to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań w ostatnim czasie. Klienci zauważają ogrom korzyści, jakie mogą uzyskać dzięki wybudowaniu niewielkiego, lecz przestronnego budynku, w którym poczują się jak w domu. Warto pamiętać, że mały dom musi być wyborem, a nie koniecznością. Niewielkie domu mogą zostać zagospodarowane tak, że niewielkiego metrażu nie odczują współlokatorzy. Dlaczego warto stawiać na gotowe projekty domów?


Korzyści małych domów jednorodzinnych


Bez względu na to, czy zdecydujemy się na projekty domów parterowych, czy też projekty domów bez poddasza, musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.  Małe domy mogą być użyteczne i komfortowe, kiedy zastosuje się ciekawe rozwiązania umożliwiające maksymalne wykorzystanie przestrzeni.  W przypadku każdej wielkości domu jest dużo do zrobienia. Koszenie trawy, pielęgnacja ogrodu, czy zamiatanie podjazdu dotyczy właściciele każdej posesji. Ważna jest wizja domu i mobilizacja, która sprawi, że wszystko dopracowane będzie w każdym szczególe. Jeżeli zależy nam na dużej oszczędności, powinniśmy zdecydować się na projekty domów jednorodzinnych bez garażu. 


Na jakie projekty małych domów warto stawiać?


Przez wiele lat panował trend na projekty domów z garażem, najlepiej podwójnym i przestronnym. Takie rozwiązanie wpływa na koszty materiałów, a co za tym idzie na utrzymanie domu. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę, czy oba samochody faktycznie muszą stać w garażu. Alternatywą mogą być tutaj garaże blaszane lub wiaty, które zakupić można za niewielkie pieniądze. Oprócz takich projektów bardzo dużą popularnością cieszą się również projekty domów parterowych bez poddasza. To ciekawe rozwiązanie dla małych rodzin, którym zależy na niewielkim, lecz komfortowym domu dostosowanym do potrzeb użytkowników. Projekty domów z użytkowym garażem dedykowane są osobom, które w przyszłości zamierzają powiększyć rodzinę i dodatkowa przestrzeń będzie prawdziwym wybawieniem. 


Dom mały, jednak dobrze zaprojektowany


Projektowanie domu to duży kompromis. Pary na etapie projektu często sprzeczają się co do tego, jakie rozwiązania powinni zastosować. Na tym etapie ważne jest pogodzenie aspiracji ze zdrowym rozsądkiem. Można wyróżnić przynajmniej dwa powody tego, że gotowe projekty małych domów cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu domu są niedrogie w budowie i można je umieścić na niewielkich działkach. To doskonała propozycja dla osób zamieszkujących miejskie aglomeracje, gdzie przestrzeń dostępna pod budowę domu jest niewielka, a każdy metr kwadratowy musi zostać dobrze zagospodarowany i przemyślany. Najpowszechniejsze powierzchnie domów wahają się w przedziale 90-150 metrów kwadratowych. Takie projekty domów jednorodzinnych wyróżniają się nie tylko ciekawą elewacją, ale również przemyślanym układem pokoi. Ich budowa kosztuje znacznie mniej, niż nieco większych propozycji, w których konieczne jest stosowanie dodatkowych wzmocnień i dodatkowej ilości materiałów do budowy. Dobrze zaprojektowany dom może być nawet bardziej funkcjonalny niż ogromna przestrzeń. 


Czy budowa małego domu się opłaca?


Z dotychczasowych podsumowań może wynikać, że budowa małego domu to prawdziwy strzał w 10. Owszem, zalet jest wiele. Pierwszą z nich jest niewielka powierzchnia domu, który można wybudować nawet na niewielkiej działce. Dodatkowo nie rzuca się on w oczy zbyt wymyślną konstrukcją, dlatego wpisuje się dosłownie w każdy krajobraz, bez względu na to, czy jest to miasto, czy wieś. Zarówno projekty domów z garażem, jak i projekty domów jednorodzinnych bez garażu cieszą się ogromną popularnością. Niestety budowa garażu pociąga za sobą niemałe koszty, o czym należy pamiętać  już na etapie projektu. Mały dom oznacza również niewielką przestrzeń do ogrzania i sprzątania. Jeżeli układ pomieszczeń jest dokładnie przemyślany, wówczas taka niewielka nieruchomość może stać się niezwykle funkcjonalna dla niewielkiej rodziny, która będzie ją zamieszkiwać. Decydując się na dużą działkę, otwieramy sobie możliwości na ewentualną rozbudowę domu w przyszłości, jeżeli stałby się za ciasny.  W skrócie niewielki dom jest:

 

 • Funkcjonalny,

 • stosunkowo niedrogi w utrzymaniu,

 • tańszy w budowli, niż większe nieruchomości. 


   Polecane przez pracownię DOMINANTA małe projekty domów:


   projekt domu Lolek N 2G <link do projektu>

   projekt domu Lolek II N 2G <link do projektu>

   projekt domu Rusałka N <link do projektu>

   projekt domu Tomcio 2G <link do projektu>


    
    

   Komentarze do artykułu:

   Napisz własny komentarz do tego artykułu
   Imię
   Twój komentarz:


   Poprzedni wpisNastępny wpis
   ul. Wiejska 57 lokal U1
   15-351 Białystok
   Tel: 85 732 98 62
   Fax: 85 732 98 62
   Email: dominanta@dominanta.pl