Projekt parterowy - pisać się na parapetówkę???

 


Styl zabudowy uległ znacznej zmianie. Nie buduje się się już dużych domów, ale takie, które odpowiadają aktualnym potrzebom rodziny. Wysokie rachunki za ogrzewanie wyleczyły wielu z ogromnych powierzchni. Tutaj swoją niszę znalazły niewielkie parterowe projekty domów.


WYZWANIA ZWIĄZANE Z DOMAMI PARTEROWYMI?


Wiele osób wciąż nie jest przekonanych do projektów domów parterowych. Niekiedy może to wynikać z braku odpowiednich rozmiarów działki. Należy również uwzględnić lokalne wytyczne co do zagospodarowania przestrzennego i zabudowy. Może to nadać zupełnie inny kierunek naszym poszukiwaniom.


Rozległe powierzchnie, rozłożystego domu parterowego może być ciężej docieplić. Koszty, które pociągnie za sobą również przesył wody ciepłej - na sporych odległościach dużego metrażu - oraz zakup i montaż instalacji będą większe niż w wypadku domów dwukondygnacyjnych. Kolejne 'ale' może się wiązać z montażem odpowiedniej wentylacji np. mechanicznej. W niskim domu trudniej uzyskać dobry ciąg kominowy.DLACZEGO PARTER?


Domy parterowe są bardzo przyjazne dla użytkowników. Brak schodów i niekończących się korytarzy ułatwia poruszanie się po domu. Taki projekt docenią zapewne dzieci jak i seniorzy. Wciąż istnieje podział na strefę nocną i dzienną, z tym, że wygląda to inaczej niż w przypadku domów dwukondygnacyjnych, gdzie każda z nich wyznacza odrębność. W przypadku domów parterowych najczęściej pomieszczenia są ułożone względem korytarza znajdującego się w centralnym miejscu projektu. Te z przeznaczeniem na użytek prywatny są bardziej w głębi domu, trudniej dostępne. Strefa dzienna zajmuje ogólnodostępną przestrzeń.


O ile duży metraż w parterze może nie być opłacalny to projekty do 100 m2 wychodzą na prowadzenie. Układ pomieszczeń sprawia wrażenie przestronnego, a przestrzeń jest lepiej wyzyskana.


Rzut projektu Nel 2g


CHARAKTERYSTYKA PARTERÓWEK


Przekrój tej kategorii jest spory. Znajdą się tam zarówno rozłożyste rancho jak i niewielkie projekty o zgrabnej, zbitej bryle. Nawet małe bryły są urozmaicone i ciekawe. Oczywiście nie brak w nich też nawiązań do klasyki. Celowe zróżnicowanie stylów sprawia, że każdy może odnaleźć swoją niszę. Od aktualnych trendów, nowoczesnych rozwiązań poprzez tradycyjne projekty. Uwzględniane są duże przeszklenia, które nadają współczesny wydźwięk całości. Wiele pracowni w standardzie posiada projekty domów parterowych wpisujących się już w modele energooszczędne.


Wiele brył domów parterowych jest urozmaicona. W wielu nie brak nawiązań do klasyki.

Często jest to bryła oparta na rzucie prostokąta, posiadająca taras. To dobra alternatywa dla niewielkich projektów w których szukamy możliwości przedłużenia kuchni bądź salony przez przeszklenia na ogród. Wejście do domu niekiedy jest zaakcentowane poprzez narożny podcień, będący kolejnym urozmaiceniem.


Możliwość przejrzenia różnych projektów domów da nam wgląd w specyfikę stosowanych tam rozwiązań a różnorodność stylów pozwoli dopasować budynek do indywidualnych wymagań. W większości wypadków nie można mówić o dobrych bądź złych projektach, zwykle po prostu są one lepiej bądź gorzej dobrane. 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Gotowy projekt Maja II - wizualizacja 1
Maja II 108,43m2
min. wym. działki:
21,28m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu NEL II - wizualizacja 1
Nel II 100,75m2
min. wym. działki:
20,1m x 20,05m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu NEL II 2G - wizualizacja 1
Nel II 2G 122,08m2
min. wym. działki:
22,3m x 20,05m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl