A może mały dom do 100m?

 

mały dom Lolek"Mały dom" to pojęcie względne i może się kojarzyć różnie. Wiele będzie zależało od dotychczasowego doświadczenia i skojarzeń. Jeśli planujemy budowę domu o powierzchni do 100m2 i zestawiamy go z projektami o ponad 200m metrażu, może wydawać nam się niewielki. Porównując natomiast ze standardowymi mieszkaniami z bloków, taka zmiana będzie dla nas odczuwalna.


Mały dom to kategoria, która kryje w sobie dużą rozpiętość i może oznaczać różną powierzchnię, układ oraz koszty. Zazwyczaj określamy nią ekonomiczne projekty domów do 100m2. Niewielki metraż wymusza przemyślny i w pełni funkcjonalny układ, który nie ogranicza znacznie bryły. Możemy wybierać zarówno w parterówkach jak i domach z funkcjonalnym poddaszem czy piętrowych. Często projekty uwzględniają nawet garaż.Stosowane obecnie rozwiązania pomagają osiągnąć główne zamierzenie budownictwa tej kategorii.

W samym procesie budowy jak i użytkowaniu liczą się ekonomiczne osiągi i nowoczesne rozwiązania. Wszystko to nie może jednak nie może się dziać kosztem wygody, komfortu i poczucia przestrzeni. Projekt powinien uwzględniać potrzeby wszystkich mieszkańców.


Mały dom - prostota i uniwersalność


Kolejną cechą charakterystyczną jest prostota tych projektów. Z łatwością wpisują się w krajobraz ponieważ uniwersalność zastosowanych rozwiązań, proste linie z pominięciem wielu ozdób architektonicznych przyczynia się do uzyskania ponadczasowości.


Jednym z wyzwań małych domów jest rozgraniczenie strefy nocnej od dziennej. Naturalny podział zazwyczaj zawierają plany domów z użytkowym poddaszem lub piętrowych. Klatka schodowa jest rozgranicznikiem pomiędzy intymną sferą domu a jej otwartą przestrzenią przyjmującą codzienny ruch i gości. Pomimo niewielkiego metrażu układ pomierzeń daje duże możliwości aranżacyjne. Priorytetem przy wyborze projektu jest jego dopasowanie do wymogów działki oraz potrzeb mieszkańców. Nie chodzi tylko o sam metraż ale również układ wykorzystania przestrzeni wpasowujący się w styl życia i charakter rodziny.


Rzut parteru projektu Lolek II N


Optymalizacja kosztów


Realizacja takich projektów jest stosunkowo tania. Aby koszt nie wyczerpały ustalonego budżetu, pomocne będą projekty domów z kosztorysem. Z natury rzeczy, projekty małych domów łatwiej zmieścić w budynkach piętrowych oraz z poddaszem. Ma to również bezpośrednie przełożenie na wielkość działki i ponoszone przez nas koszty. Niewielkie lub niestandardowe działki będę miały szanse na realizację budowy. Ten atut, szczególnie istotny w przypadku wąskiej działki, wpływa na popularność wyborów takich projektów..


Projekty do 100 m2 to również szereg propozycji małych domów parterowych. Będą wymagały większej powierzchni działki, jednak ich założenie również jest zgoła inne. Priorytet w tego typu domach stanowi wygoda i komfort szczególnie istotny dla grupy osób z ograniczeniami ruchowymi. Osoby starsze wiekiem docenią brak schodów i progów.W wypadku domów z dachem czterospadowym istnieje możliwość późniejszej rozbudowy. Takie projekty są tworzone z uwzględnieniem schodów podwieszanych, ponieważ wykonanie funkcjonalnego pomieszczenia na poddaszu będzie możliwe w większości takich projektów, przy czym nachylenie połaci musi wynosić co najmniej 30 stopni. Inwestycja może być realizowana wieloetapowo.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Gotowy projekt Maja II - wizualizacja 1
Maja II 108,43m2
min. wym. działki:
21,28m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Typowy projekt domu Miki - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki 86,94m2
min. wym. działki:
17,55m x 16,35m
energooszczędne
zapamiętaj
projekt domu Hobbit III Nprojekt archiwalny
Hobbit III N 103,49m2
min. wym. działki:
20,95m x 23,15m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu jednorodzinnego LOLEK II N 2G - wizualizacja 1
Lolek II N 2G 92,89m2
min. wym. działki:
20,75m x 17,05m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl