PROJEKTY DOMÓW Z UŻYTKOWYM PODDASZEM

 

Projekt domu z użytkowym poddaszemGotowe projekty z poddaszem użytkowym, są nadal bardzo często wybierane przez przyszłych inwestorów. Jakie są zalety takiego zagospodarowania przestrzeni budynku? O czym warto pamiętać wybierając taki projekt?
 

Poddasze użytkowe w domu stanowi część znajdującą się pomiędzy dachem, a najwyższym stropem, gdzie zaplanowano pomieszczenia przeznaczone do codziennego wykorzystania przez ludzi. Istotna jest informacja, że przez pomieszczenia przeznaczone do codziennego wykorzystania rozumie się nie tylko wnętrza mieszkalne tj.: sypialnie, czy pokoje dzienne, ale również inne pomieszczenia pomocnicze m.in. do przechowywania garderoby, czy żywności oraz pomieszczenia gospodarcze, bądź techniczne.
 

Decydując się na wykorzystanie poddasza do celów użytkowych, należy zrobić to już na etapie projektu. Związane jest to z wymaganiami dotyczącymi konstrukcji stropu nad poddaszem użytkowym, ponieważ musi on wytrzymać dodatkowe obciążenia ścian działowych oraz rzeczy znajdujących się w pomieszczeniach. Ponadto konstrukcja nośna dachu nad poddaszem użytkowym musi być na tyle wytrzymała, aby mogła unieść dodatkowy ciężar w postaci docieplenia. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa poddasze należy oddzielić od palnej konstrukcji dachu przegrodami o odpowiedniej, wysokiej klasie odporności ogniowej. Trzeba pamiętać także o wystarczającej wentylacji oraz odpowiednim ociepleniu i ogrzaniu pomieszczeń mieszkalnych, przy wyborze tego typu zagospodarowania przestrzeni. Ważne jest przy tym, wykonanie właściwej paroizolacji, a szczególnie w pomieszczeniach łazienkowych i kuchennych, ponieważ wilgotność powietrza jest tam najwyższa. Wnętrza mieszkalne poddasza użytkowego powinny mieć zapewniony dopływ naturalnego światła w postaci okien dachowych, bądź ściennych o odpowiedniej wielkości. Warunek, który musi być spełniony, w przypadku poddaszy użytkowych, dotyczy średniej wysokości. W przypadku pomieszczeń na stały pobyt musi wynosić 2,2 m, natomiast na przebywanie ok. 4 godz. na dobę 1,9 m. wysokości.
 

 

Po zapoznaniu się z zaleceniami i wytycznymi dotyczącymi zagospodarowania poddasza do celów użytkowych, możemy cieszyć się dobrze wykorzystaną przestrzenią w domu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz: