Rodzaj dachu – zastanów się zanim wybierzesz gotowy projekt domu!

 

Dla większości inwestorów kształt dachu ma bardzo duży wpływ na ogólny efekt domu. Dlatego przykładamy wielką wagę do właściwego jego wyboru. Niestety rodzaj dachu istotny jest także dla planu zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Często zdarza się, że ten plan zawiera dokładne wymogi dotyczące kształtu dachu, jego kąta nachylenia, rodzaju pokrycia czy nawet koloru. W niektórych regionach np. wymagany jest czerwony kolor dachówki lub spadek dachu rzędu 36'-45'. Dla przykładu miejscowe ustalenia miasta Jordanów zawarte w uchwale dotyczącej warunków zagospodarowania przestrzennego precyzują ustalenia odnośnie dachu:

 Podstawowa forma dachu: dwuspadowy, o jednakowym nachyleniu połaci 350 - 450, z wysuniętymi okapami; możliwość modyfikacji - lukarny, otwarcia itp. Ustalenia dotyczą również budynków gospodarczych, usługowych i wszystkich przebudowywanych, w tym położonych poza terenami zabudowy. Dopuszcza się dachy wielospadowe o jednakowym nachyleniu połaci”.

Ponieważ zmiana warunków zabudowy, choć jest możliwa to jednak bardzo trudna do wykonania, zanim wybierzemy projekt domu należy zapoznać się z warunkami zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wiemy już jakim ograniczeniom podlega nasza decyzja odnośnie wyboru dachu możemy zastanowić się nad własnymi preferencjami.

Jaki mamy wybór jeśli chodzi o kształt dachu?

Najbardziej popularne w Polsce dachy, biorąc poda uwagę stopień trudności w wykonaniu, to:

 

  • dwuspadowy (szczytowy) – dach o dwóch połaciach dachu nachylonych pod kątem. Konstrukcja dachu jest dość prosta, świetnie pasuje do domów z zagospodarowanym poddaszem (zobacz projekt Lolek).

  • kopertowy (namiotowy) – dach o czterech połaciach dachu w kształcie trójkąta zbiegających się w jednym punkcie (zobacz projekt Opałek).

  • czterospadowy (brogowy) – dach o czterech połaciach dachu, dwóch w kształcie trójkąta i dwóch w kształcie trapezu. Ten rodzaj górnego wykończenia budynku nie zapewnia zbyt dużej ilości miejsca na poddaszu użytkowym – większa ilość skosów.

  • wielospadowy – dach o wielu połaciach. Stopień trudności w wykonaniu takiego dachu jest duży. Świetnie pasuje do dużych domów z użytkowym poddaszem (przykład: projekt Balbina).

O kształcie dachu w dużej mierze decyduje bryła budynku. Ale to od nas zależy czy udekorujemy dom kilkoma lukarnami czy też zdecydujemy się na surowy wygląd budynku. Oczywiście im bardziej skomplikowany dach tym większe koszty i większy stopień trudności związany z prawidłowym ułożeniem pokrycia dachowego, a co za tym idzie podwyższone ryzyko nieszczelności dachu.   

 
 

Komentarze do artykułu:

~ Gość
2018-02-28 16:02:14
Mi by się podobał chyba najzwyklejszy dach dwuspadowy.

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl