WŁASNY DOM – O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

 

Projekt domu Na rynku istnieje wiele dostępnych gotowych projektów domów. Szukając właściwego dla siebie należy kierować się na wstępie funkcjonalnością. Warto na początku zastanowić się nad jego wielkością. Zbyt duży dom generuje koszty, dlatego warto zoptymalizować powierzchnię do swoich potrzeb. Na początek dobrze zadać sobie pytanie ile osób będzie w nim mieszkać. W zależności od wielkości rodziny będziemy potrzebować jednej lub dwóch łazienek, liczba pokoi powinna być dostosowana do liczby domowników. Przestronne powinny być tylko te pomieszczenia, w których użytkownicy będą spędzać najwięcej czasu.

Kupując gotowy projekt należy zastanowić się nad rodzajem ogrzewania. W zależności od wyboru warunki jakie powinna spełniać kotłownia różnią się od siebie. W domach jednorodzinnych najczęściej pomieszczenie na kocioł umieszcza się na parterze bądź w piwnicy.
 

Ważną funkcję w domu pełnią też różnego rodzaju schowki oraz pomieszczenia gospodarcze. Miejsce na środki czystości powinny znaleźć się zarówno na parterze jak i na piętrze domu jednorodzinnego. Z powodzeniem można wykorzystać przestrzeń pod schodami na przechowywanie urządzeń domowego użytku, które należałoby ukryć tj. odkurzacz, mop z wiadrem, suszarki do bielizny itp. Nie należy także zapominać o spiżarni, małym ale bardzo potrzebnym miejscu na przechowywanie żywności. Idealnym rozwiązaniem było by umieszczenie jej w bezpośrednim sąsiedztwie garażu, aby zapewnić większy komfort. W przypadku gdy nie mamy przestrzeni na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia można zastąpić go głębszą przesuwną szafą usytuowaną w kuchni bądź w jej pobliżu, która z powodzeniem będzie pełnić tą funkcję.
 

Należałoby się zastanowić nad dodatkowym pomieszczeniem jakim jest pralnia. Chodź nie należy ona do niezbędnych to jednak w ogólnym spojrzeniu na użytkowanie domu staje się bardzo przydatna. Posiadanie pralni jest pomocne w utrzymaniu czystości w łazience. Przestronna pralnia może spełniać funkcję pomieszczenia do prasowania bielizny. Warto usytuować ją w pobliżu łazienki oraz garderoby ze względu na podniesienie komfortu pracy osoby zajmującej się domem.
 

Wygodnym rozwiązaniem w domu jednorodzinnym jest dwustanowiskowy garaż, nawet gdy nie posiadamy dwóch aut pozostałe miejsce można z powodzeniem wykorzystać na przechowywanie sprzętu turystycznego (rower, kajak, narty, kosiarka, wózek itp.) bądź wydzielić zaoszczędzoną przestrzeń na warsztat. W każdym przypadku dobrze przewidzieć miejsce na regały, gdzie będzie można gromadzić rzadziej używane rzeczy. Taka przestrzeń przyda się na pewno tym, którzy zdecydują się na dom bez podpiwniczenia. Obecnie wiele osób decyduje się na zastąpienie garażu wiatą na samochód. Jest to konstrukcja lekka i wykonanie jej jest dużo tańsze niż koszt standardowego garażu. Należy też pamiętać, że postawienie takiej wiaty wymaga posiadania większej posesji i spełnienia określonych warunków.  

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl