Rusałka - dom ekonomiczny i kompaktowy

 

Projekt typowy domu RUSAŁKA to projekt przeznaczony dla inwestorów ceniących kompaktowe i ekonomiczne rozwiązania. Już od samego początku, przy wstępnym kreśleniu koncepcji i założeniach technologicznych i funkcjonalnych, nasi projektanci planowali, aby był to dom na kieszeń przeciętnego ‘Kowalskiego’.

Co zatem decyduje o ekonomiczności tego projektu?


Przede wszystkim zwarta bryła budynku o możliwie jak najmniejszych wymiarach, z jednoczesnym zachowaniem normatywnej i wygodnej wielkości pomieszczeń, komunikacji, poprawnego programu funkcjonalnego oraz typowych rozwiązań materiałowo - technologicznych. Dodatkowo projektanci zdecydowali, aby dom ten był utrzymany w stylu klasycznym, co pozytywnie jak do tej pory wpływa na wyniki jego sprzedaży oraz czyni go uniwersalnym w dopasowaniu do miejscowych warunków zabudowy i sąsiedztwa.

Już od samego początku łatwo zauważyć, że Rusałka należy do tych projektów, które idealnie nadają się do adaptacji na wąskie działki. Jako, że wąskie działki (poniżej 16m szerokości) są od dłuższego czasu bardzo popularne wśród przyszłych inwestorów, głównie z racji niskiej ceny, wiele projektów z naszej oferty odpowiada gabarytom małych działek. Elewacja frontowa Rusałki to zaledwie 8,26m, a zatem domek ten w swojej wersji typowej spokojnie może się zmieścić na działce o wymiarach 16,26m. Taras, schody oraz wjazd do garażu budynku, nie wlicza się do odległości zabudowy od granic działki. Tym sposobem 8,26m to z powodzeniem wystarczająca szerokość, aby zmieścić w jej obrębie duży, funkcjonalny salon i kuchnię z aneksem jadalnym.

Trochę na temat funkcji budynku. Parter zajmuje strefa dzienna, typowe w absolutnej większości budynków mieszkalnych jednorodzinnych: wiatrołap, wc, otwarta na salon kuchnia z aneksem jadalnym i salon. Na tyłach garażu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się kotłownia, w wersji typowej przystosowana do paliwa olejowego. Jej gabaryty z powodzeniem pozwalają na adaptację do kotła na paliwo stałe i tym bardziej gazowe. Garaż nie jest skomunikowany z pozostałą częścią funkcjonalną budynku. Dostęp do niego jest wyłącznie przez główne wrota garażowe. Podobnie pomieszczenie gospodarcze ma dostęp tylko od zewnątrz budynku, od strony elewacji tylnej. To akurat jest dużym ułatwieniem jeśli chodzi np. o wnoszenie opału do kotłowni, w przypadku kotłowni na paliwo stałe. Rozwiązanie takie wyniknęło z ograniczonej przestrzeni funkcjonalnej jaką dysponujemy wewnątrz budynku. Kosztem wejścia do garaży z komunikacji budynku projektanci zaplanowali aby pod schodami umieścić WC. Tego rodzaju wykorzystanie przestrzeni pod schodami, to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które ‘nie marnuje’ nam cennej powierzchni użytkowej w budynku. Po wejściu do budynku i przejściu przez wiatrołap znajdujemy się w małym holu, który doprowadza nas do kuchni, wc lub salonu. Ściana oddzielająca hol od salonu jest ścianą konstrukcyjną dlatego też nie może podlegać likwidacji, jedynie przesunięciu lub częściowemu zmniejszeniu. Na całej długości osi oddzielającej salon od holu, oprócz ściany konstrukcyjnej przebiega podciąg, stanowiący bardzo ważny element konstrukcyjny Rusałki. Bardzo nas cieszy, że w tak małym domku znalazło się także miejsce na malowniczy taras z gazonem na roślinność położonym praktycznie na całej szerokości salonu. W przypadku działek z wjazdem od północy taki taras będzie idealnie spełniał swoją rolę.

Schody usytuowane tuż przy wejściu prowadzą na zaciszne poddasze. Strefa nocna to trzy sypialnie, łazienka i garderoba. Jedna z sypialni, na przykład przeznaczona dla rodziców, posiada oddzielną, dodatkową garderobę, co pozwala na większy komfort mieszkańców domu. Dodatkowa garderoba może zostać przeprojektowana na łazienkę dla wyłącznego użytku największej sypialni. Podobnie okna w dwóch mniejszych sypialniach mogą być przeprojektowane na drzwi balkonowe z dojściem na dodatkowy balkon lub domknięte portfenetrami. Dwuspadowy dach o kącie dachu 40° czyni poddasze wygodnym w użytkowaniu. Jak to bywa często w zamyśle inwestorów wysokość poddasza może być zwiększona przez podniesienie ścianki kolankowej, aczkolwiek trzeba w tej kwestii zachować umiar i wyczucie, aby nie zachwiać zbytnio proporcji budynku. Rozwiązania technologiczne i materiałowe w Rusałce niczym nie odbiegają od typowych, tanich rozwiązań stosowanych obecnie w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym. 


Projekt domu Rusałka 

Rusałka cieszy się dużym powodzeniem w sprzedaży, podobnie jak seria projektów MIKI, która nawiasem mówiąc powstawała dokładnie w tym samym czasie co RUSAŁKA. Chcąc podtrzymać zainteresowanie klientów tym projektem, planujemy w niedalekiej przyszłości wydać na rynek wersję RUSAŁKA N, utrzymaną w nowoczesnej stylistyce.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Typowy projekt domu Rusałka - wizualizacja 1
Rusałka 86,55m2
min. wym. działki:
18,6m x 16,3m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Rusałka N - Dom dla osób lubiących ekonomiczne rozwiązania
Rusałka N 86,55m2
min. wym. działki:
18,6m x 16,3m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl