WYBIERAMY GOTOWY PROJEKT DOMU, CZYLI NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

 

Podjęliście decyzję, że wybudujecie dom. Choć to dopiero pierwszy krok, oczyma wyobraźni już widzicie pierwsze kroki stawiane w salonie przez wasze dziecko, rodzinne popołudnie spędzane w ogrodzie, a może nawet czworonoga podskakującego z radości, gdy wracacie z pracy. Na tym etapie możecie czuć się przytłoczeni ilością spraw, które trzeba załatwić. Najlepiej zacząć od podstaw, czyli od wyboru projektu waszego wymarzonego domu. O ile wątpliwości towarzyszące wam w tym momencie są zupełnie normalne, to po lekturze tego artykułu ich miejsce zajmie świadoma, dobra decyzja co do tego, jaki projektu domu wybrać.

Domy parterowe - wygodne i przytulne


Coraz częściej wybór trafia na projekty domów parterowych. Źródeł takiej tendencji należy się doszukiwać przede wszystkim w wygodzie i komforcie - są to bowiem dwie główne cechy wyróżniające domy parterowe. Porównując je z budynkami wyposażonymi w użytkowe poddasze, domy parterowe sprawiają wrażenie bardziej smukłych i przytulnych. Już na podstawie jednego spojrzenia można poczuć ciepło ogniska domowego i panującą w nich swobodną atmosferę. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych parterowych pozwalają na zbudowanie wielospadowego dachu, który w połączeniu z drewnianą dekoracją na elewacji stworzy wrażenie luksusu. Nie trzeba się też obawiać, że dom parterowy okaże się za mały - bez problemu można znaleźć nawet gotowe projekty domów parterowych z wydzielonym pomieszczeniem na kotłownię. Jak więc widać, domy te są bardziej przestronne, niż mogłoby się wydawać.


Domy piętrowe - dla ceniących przestrzeń prywatną


Wyznajesz zasadę, że dom to miejsce, w którym możesz zapomnieć o wszystkich problemach? Jeśli tak, dom piętrowy jest tym, czego szukasz. Dodatkowe piętro użytkowe to nie tylko większa przestrzeń do zagospodarowania. To również poczucie większej swobody i prywatności. Projekty domów jednorodzinnych piętrowych sprawią, że nawet w wielodzietnej rodzinie, każdy będzie miał kącik dla siebie. To szczególnie ważne, ponieważ sprawia, że dom staje się czymś więcej, niż tylko budowlą, lecz również miejscem, do którego chce się wracać i w którym można czuć się bezpiecznie. W zależności od upodobań, można wybrać tradycyjne rozwiązania lub zdecydować się na gotowe projekty domów nowoczesnych, gdzie duża ilość okien czy przeszklony balkon sprawią, że dom będzie prezentował się niczym ekskluzywna willa.

Domy z poddaszem użytkowym i bez poddasza

Warto zawczasu zdecydować, czy interesują nas gotowe projekty domów z poddaszem. Oczywiście istnieje możliwość późniejszej adaptacji poddasza, jednak będzie się to wiązać z większymi kosztami, niż przy uwzględnieniu tego faktu już na etapie planowania budowy. Biorąc pod uwagę, że różnica w kosztach pomiędzy domem z poddaszem, a bez poddasza, nie jest wyjątkowo duża, warto stworzyć dodatkową przestrzeń, która przyda się jako przechowalnia niepotrzebnych rzeczy. W nowoczesnych projektach poddasze może przybrać nawet formę pokoju mieszkalnego czy klimatycznego kącika do czytania. Musimy jednak liczyć się z tym, że zamawiając projekty domów z użytkowym poddaszem, bryła domu stanie się większa i wyższa, niż gdy wybierzemy projekty domów parterowych bez poddasza.

Domy z piwnicą i bez - jaki wybrać?


Jeszcze do niedawna projekty domów podpiwniczonych były jedynymi, jakie brano pod uwagę. Pomysł budowy domów bez piwnicy pojawił się stosunkowo niedawno, a jego głównym celem jest obniżenie kosztów budowy. Rzeczywiście, jest to dobry sposób na oszczędność pieniędzy, jednak trzeba pamiętać, że przy wyborze domu bez piwnicy pojawiają się dodatkowe wydatki związane chociażby z wykonaniem izolacji gruntu. Przy podjęciu tej decyzji najlepiej kierować się tym, jak ważna jest dla nas przestrzeń. Jeśli lubimy majsterkować i chcemy urządzić sobie warsztat, a zimą kochamy smak przetworów wyciągniętych ze spiżarki, projekty domów jednorodzinnych podpiwniczonych dadzą nam znacznie więcej miejsca do zagospodarowania. Piwnica pozwoli też utrzymać porządek w domu, ponieważ brud z kotłowni czy kurz z warsztatu nie będzie przedostawał się na górę. Jeśli natomiast jesteśmy przyzwyczajeni do życia w małym mieszkaniu i nie mamy skłonności do magazynowania niepotrzebnych rzeczy, gotowe projekty domów bez piwnicy nie tylko dadzą nam to, czego potrzebujemy, ale również sprawią, że więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu.


Domy z garażem i bez - czy garaż naprawdę jest ci potrzebny?


Naturalnym krokiem dla kogoś, kto posiada samochód, jest budowa domu z garażem. Czy jednak powinieneś wybrać projekty domów z garażem bez wcześniejszego przemyślenia tego tematu? Choć garaż sprawia, że nasze auto nie jest narażone na silny mróz czy opady gradu, to jednak zajmuje on bardzo dużo miejsca. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie, gdy stawiamy duży dom piętrowy i nie musimy się przejmować, że braknie nam wolnego pomieszczenia na spiżarnię czy składzik. Jeśli decydujemy się na mały dom, każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Nie chcemy skończyć z sytuacją, w której nasz dom stanie się zagraconym składzikiem. Mając ograniczony budżet warto wybrać projekty domów jednorodzinnych bez garażu. Samochodowi nie stanie się nic złego, jeśli przez pewien czas będzie stał pod gołym niebem. Gdy budżet na pozwoli, będziemy mogli niewielkim kosztem postawić osobny garaż obok domu.

Domy energooszczędne - by w przyszłości płacić mniej


Nie dość, że wybudowanie domu niesie ze sobą duże koszty, to później musimy liczyć się z regularnymi opłatami za ogrzewanie, media i konserwację budynku. Wybierając gotowe projekty małych domów energooszczędnych możemy sprawić, że rachunki które zapłacimy w przyszłości, będą jak najniższe. Najważniejsze cechy domu energooszczędnego to:


  • nieduża powierzchnia (niższe koszty ogrzewania),

  • ocieplenie wykonane z wykorzystaniem jakościowych materiałów,

  • przemyślany układ okien (wykorzystanie ciepła ze słońca),

  • dobry projekt architektoniczny (stworzenie mostków termicznych),

  • wydajny system wentylacji,

  • odpowiedni kształt domu (zwiększenie powierzchni od południowej strony).


To tylko część rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, wybierając energooszczędne projekty domów bez garażu. Na szczęście nie trzeba być ekspertem, by zmniejszyć koszty utrzymania domu. Dzisiaj można kupić gotowe projekty uwzględniające wszystkie czynniki wpływające na energooszczędność budynku.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl