ZAWRÓT GŁOWY PRZY WYBORZE GOTOWEGO PROJEKTU DOMU

 

Stabilna sytuacja finansowa, brak problemów z utrzymaniem pracy i preferencyjne warunki ze strony banków - to wszystko powoduje, że coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Zakup działki i rozpoczęcie budowy domu stało się kuszącą alternatywą i coraz częściej wygrywa z decyzją o zakupie mieszkania. Osiedla willowe są zdecydowanie przyjemniejszym miejscem do mieszkania niż blokowiska wielkiego miasta. Zaś projekty domów jednorodzinnych stanowią tak szeroką ofertę, że bez problemu każdy może wybrać odpowiadający mu model, wielkość i typ domku. 

Dom dla dużej rodziny, czy dom dla pary?


Kiedyś dom kojarzył się z miejscem mieszkania dla dużej, najlepiej wielopokoleniowej rodziny, usytuowany na wsi, otoczony ogrodem. Współczesne gotowe projekty domów jednorodzinnych umożliwiają wybór odpowiedni i dla dużej rodziny i dla pary, która nie ma dzieci, lub dzieci już są dorosłe i opuściły rodzinny dom. Małe projekty domów parterowych mają powierzchnię zbliżoną do średniego mieszkania. Domy mniejsze niż 90-100m2 nie są już żadnym ewenementem, a dają komfort mieszkania we własnym domu małej rodzinie lub parze. Komfort posiadania kawałka swojego ogródka koło domu to zdecydowany plus przemawiający przeciw kupowaniu zwykłego mieszkania.  Projekty domów jednorodzinnych bez garażu doskonale nadają się na małą działkę dla osób, które nie decydują się na powiększenie rodziny. Takie parterowe projekty domów bez piwnicy, o prostej bryle, można postawić stosunkowo małym kosztem. Oferta na projekty domów z użytkowym poddaszem skierowana jest do rodzin 2+2 lub większych. Na poddaszu ulokowana jest zwykle strefa sypialni, z dużą łazienką oraz garderoba. Gotowe projekty domów z poddaszem mają przewidzianą na dole dużą strefę dzienną, wypoczynkową, gościnną. Znajdzie się tu miejsce na obszerny salon z aneksem kuchennym lub kuchnią zamkniętą, osobno. Na dole przewidziana jest mała łazienka lub WC dla gości i pomieszczenia gospodarcze. 


Z poddaszem czy bez poddasza?


Wiele inwestorów zastanawia się pomiędzy wyborem domu z poddaszem użytkowym a parterowym. Każdy typ domu ma swoich zwolenników, doceniających jego zalety. Nie ma opcji złej ani dobrej. Wybór zależy tylko i wyłącznie od punktu widzenia przyszłych mieszkańców. Zaletą domów parterowych jest ulokowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie - brak konieczności budowania dość drogich schodów, ciężkich (również droższych) stropów, brak skosów w pomieszczeniach. To, co przemawia na korzyść domów z użytkowym poddaszem, to:


 • zajmują mniej miejsca na działce przy takiej samej powierzchni użytkowej (lepszy wybór na małe działki)

 • koszt dachu będzie niewspółmiernie mniejszy niż w rozłożystym domu parterowym
 • można wyodrębnić strefę pobytu dziennego i wieczornego/nocnego, które są oddzielone kondygnacjami


  Projekty domów jednorodzinnych parterowych zapewniają pewną przewagę nad domami z użytkowym poddaszem - dają one do dyspozycji całe piętro, przez co górne pokoje i pomieszczenia nie są pościnane skosami, które mogą psuć ustawność i doświetlenie. 

  Garaż, piwnica, garderoba?


  Bez wątpienia decyzja budowy domu musi być poprzedzona szczegółową analizą potrzeb danej rodziny. Ze względu na to, że każda rodzina posiada jakiś samochód, bardzo dużą popularnością cieszą się projekty domów z garażem lub nawet dwoma garażami, w bryle budynku. Połączenie garażu z domem ułatwia komunikację pomiędzy holem a garażem. To bardzo dobra opcja, szczególnie doceniana zimą, podczas deszczu lub przy posiadaniu dzieci, z którymi można prosto z samochodu dostać się do części mieszkalnej domu. 


  Więcej kontrowersji budzi zasadność posiadania piwnicy. Projekty domów podpiwniczonych wskazują na zdecydowanie wyższe koszty budowy. Jednak dla niektórych może to być akceptowalna cena za wartość w postaci miejsca na składowanie zapasów, warzyw, przetworów, czy nawet ukrycie kotłowni. 


  Ilość łazienek czy posiadanie kotłowni, to sprawa do przegadania z rodziną. Niewątpliwie przydatne są przynajmniej dwie łazienki i chociaż jedna garderoba oraz przewidziany kącik na rzeczy gospodarcze, jak mop, odkurzacz.

   

  Dobre biuro projektowe oferuje wybór propozycji, w którym z pewnością znajdzie się coś dla każdego szukającego odpowiedniej propozycji. Czy będą to gotowe projekty małych domów, projekty domów parterowych bez poddasza lub też z użytkowym poddaszem czy całym piętrem. 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl