Budżet trzeszczy w szwach, czyli jak zaoszczędzić przy wyborze projektu domu

 

Budowa domu to długotrwały i kosztowny proces. Dom powinien mieć nie tylko solidne fundamenty, ale również szczegółowy, dokładny projekt. Podczas wyboru projektu budowlano-architektoniczny, powinniśmy uwzględnić nie tylko to, czy spełnia on wszystkie wymagania techniczne, ale również to, czy odpowiada naszemu gustowi i potrzebom. Gotowe projekty domów jednorodzinnych dostępne są w wielu wariantach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swojego portfela.


Czym jest projekt domu i co powinien zawierać?

W dużym skrócie to rysunek domu wraz z opisem, który szczegółowo określa sposób wykonania danego obiektu budowlanego. Powinien on zawierać przede wszystkim:


 • kształt i wielkość budynku,

 • konstrukcję,

 • układ pomieszczeń w budynku,

 • układ poszczególnych instalacji,

 • rozwiązania materiałowe,

 • funkcję obiektu,

 • charakterystyka rozmieszczenia na działce budowlanej (projekt po adaptacji)


Wszystkie projekty, bez względu na to, czy są to projekty domów parterowych, projekty domów z garażem, czy też projekty domów bez garażu, powinny być zgodne przede wszystkim z przepisami prawa budowlanego oraz MPZP. Może mieć to wpływ na to, czy uzyskamy zgodę na wybudowanie naszego wymarzonego lokum. 


Charakterystyka indywidualnych i gotowych projektów domów

Gotowe projekty domów


Tak naprawdę całkowity koszt projektu uzależniony jest od wielu czynników, wśród których wymienić można między innymi styl i wielkość domu. O wiele mniej zapłacimy za budowę klasycznego domu jednorodzinnego, a indywidualne, czy też gotowe projekty domów nowoczesnych z sauną i basenem sprawią, że na budowę nowoczesnego apartamentowca przeznaczyć będziemy musieli nieco więcej funduszy. Znacznie ma tutaj również rodzaj i układ instalacji. O wiele tańsze są te proste, bez skomplikowanych połączeń, które wymagają indywidualnego dopasowania. W skład kosztów budowy domu wchodzi również lokalizacja. Jeżeli nie mamy specyficznych wymagań i zależy nam jedynie na posiadaniu swojego własnego lokum, warto kupić gotowe projekty małych domów, a zwłaszcza projekty domów z użytkowym poddaszem, dzięki czemu niskim kosztem zyskamy dużo miejsca. Gotowe projekty domów wymagają jednak adaptacji do nowego miejsca. Architekci mają z tym mniej pracy, dlatego ceny takiego rozwiązania są korzystniejsze, niż wybór projektu indywidualnego. 

Indywidualne projekty domów


W tym przypadku możemy zdecydować się na budowę domu, który pod każdym względem sprosta naszym oczekiwaniom. Projekty, które spełniają nieszablonowe oczekiwania, kosztują zazwyczaj dużo więcej, niż gotowe projekty domów podpiwniczonych, czy też innych rodzajów. 


Jak szukać oszczędności na projekcie domu?


Wybudowanie domu niesie za sobą konieczność ogromnych nakładów finansowych. Wiele osób z tego powodu poszukuje oszczędności tam, gdzie się da. Przede wszystkim powinniśmy poszukiwać rozwiązania ze sporym wyprzedzeniem. To sprawi, że podczas wyboru projektu domu nie popełnimy  błędu. Szczególną uwagę należy zwrócić również na dokładność danego projektu oraz na to, czy projekt można dopasować do konkretnej działki. Wybieramy również gotowe projekty domów jednorodzinnych bez garażu lub gotowe projekty domów jednorodzinnych z garażem. Czy garaż ma znaczenie w przypadku budowy domu? Oczywiście. Konieczny jest tutaj zakup znacznie większej ilości materiałów, niż do budowy domów bez garażu. Koszt dachu może wzrosnąć nawet dwukrotnie! Jeżeli zależy nam na dużych oszczędnościach, dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup gotowych, stalowych garaży. 

Jak dobrać idealny projekt domu przy napiętym budżecie?


Warto wziąć pod uwagę to, czy na pewno potrzebujemy tyle pomieszczeń, ile zakładaliśmy. Proste formy domów są dużo tańsze niż ich skomplikowane odpowiedniki. Wybierając projekt, musimy kierować się tym, jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi , czy chcemy, aby poddasze było zagospodarowane oraz to, czy tak naprawdę potrzebujemy piwnicy. Wszystkie te kwestie mają ogromny wpływ na koszt budowy domu. Jeżeli zależy nam na zagospodarowanym poddaszu, zyskamy większą ilość miejsca, jednak to dodatkowy koszt, który zwiększa nakłady na budowę domu. Jeżeli ktoś planuje budowę domu podpiwniczonego, musi zlecić zbadanie poziomu wód gruntowych. W przypadku zdecydowania się na ogrzewanie gazowe w domu budowa piwnicy nie jest potrzebna, gdyż piec jest tak niewielkich rozmiarów, że zmieści się w garażu lub dowolnym, niewidocznym miejscu. 

Podsumowanie


Decydując się na budowę przy ograniczonym budżecie, należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek, takich jak:


 • wybranie gotowych projektów domów jednorodzinnych,

 • określenie swoich potrzeb i tego, z czego można zrezygnować na rzecz ograniczenia kosztów budowy domu,

 • przeanalizowanie ilości pomieszczeń (im mniejsza ilość pokoi, tym budowa domu staje się tańsza),

 • pilnowanie budżetu (nie tylko budowlanego),

 • zdecydować się na projekt od doświadczonego biura architektonicznego,

 • kupowanie sprawdzonych materiałów,

 • zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej i remontowej,

 • sprawdzanie aktualnych promocji w sklepach budowlanych,

 • wybranie prostego projektu dachu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl