Decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

 

Zanim przystąpimy do zakupu działki pod budowę domu należy dowiedzieć się, jakim ograniczeniom podlega zabudowa na określonej działce. Dzięki temu unikniemy przykrej sytuacji, kiedy to okaże się, iż na zakupionej przez nas działce nie możemy postawić domu według naszego wymarzonego projektu.

W większości przypadków takie informacje możemy uzyskać występując do organów decyzyjnych (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) o decyzję o warunkach zabudowy – indywidualną dla naszej nieruchomości. Decyzja ta określa, biorąc za podstawę sąsiednie zabudowania, czym ma się cechować nasza przyszła inwestycja. Może to dotyczyć wysokości i wymiarów zewnętrznych budynku, koloru elewacji, kształtu i koloru dachu, umiejscowienia na działce.

 

Na niektórych terenach obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to lokalna uchwała gminy, w której określa się warunki zabudowy terenu. W takim przypadku należy zapoznać się z istniejącym planem i ocenić, czy odpowiadają nam określone warunki dotyczące konkretnej działki.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl