Balkony i tarasy w domach jednorodzinnych

Balkon w projekcie domuNiejeden inwestor marzy o domu z balkonem, a najlepiej z obszernym tarasem. W wyobraźni widzi praktyczne zastosowanie tych elementów budynku, począwszy od strony wypoczynkowej po dekoracyjną. Co więcej, dla większości osób poszukujących wymarzonego projektu domu obecność balkonu(-ów) lub tarasu stanowi element decydujący przy jego wyborze. Jak to wygląda od strony praktycznej?

Czytaj całość

Rzeczywiste koszty budowy więźby dachowej

Jak w rzeczywistości przedstawiają się koszty budowy więźby dachowej? Czy kluczowe znaczenie ma kształt dachu? Czy różnica w kosztach postawienia np. dachu dwuspadowego w stosunku do wielospadowego jest na tyle duża, by mogła wpłynąć na decyzję przy wyborze projektu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Najlepiej rozpocząć analizę na podstawie dwóch popularnych projektów o zbliżonych parametrach: Opałek 2G i Koralgol II 2G. Oba projekty posiadają po dwie lukarny, z tym że Opałek 2G ma dach czterospadowy, a Koralgol II 2G dach dwuspadowy. Czy różnice w cenie tych dachów są wysokie? Weźmy pod uwagę kilka danych: 

Czytaj całość

Rozsądny zakres przeróbek w projekcie gotowym domu jednorodzinnego

Zdecydowana większość inwestorów, planujących wybudować swój wymarzony dom, dokonuje przeróbek w zakupionym projekcie gotowym. To zrozumiałe, gdyż każdy chce wybudować dom unikalny, trafiający w jego gusta i potrzeby. W związku z tym powstaje pytanie, jak daleko można się posunąć w dokonywaniu przeróbek projektu gotowego, by to miało sens. Czy zakres wprowadzanych zmian nie jest tak duży, iż rozsądniejsze byłoby poszukanie innego projektu? Rozważmy dwa istotne czynniki.

Czytaj całość

ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl