Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku?

 

Mieszkanie czy dom


Wiele osób planując swoją przyszłość staje przed poważnym dylematem - co wybrać? Mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Postaramy się wspomnieć o kilku z nich.

KOSZTY

Pieniądze to najczęściej jeden z głównych argumentów decydujących o naszym wyborze. Śmiało można przyznać, że o ile samo wybudowanie domu i zakup mieszkania kosztują mniej więcej tyle samo, to jednak kupienie działki pod dom znacząco podnosi koszty takiej inwestycji. Ale to nie jedyne koszty jakie należy wziąć pod uwagę. Istotna jest także odległość. Domy jednorodzinne najczęściej buduje się na obrzeżach miast, w miejscach do których mało kiedy dojeżdża komunikacja zbiorowa. Co za tym idzie konieczne jest zakupienie dodatkowego samochodu. Jeśli nie zdecydujemy się na taki zakup, konieczne będzie dobre planowanie, tak aby wszyscy domownicy mogli się przemieścić z domu do pracy czy szkoły jednym samochodem. A skoro już jeździmy samochodem należy wspomnieć o kosztach paliwa. Często okazuje się, że koszty jakie generuje codzienne dojeżdżanie wielu kilometrów samochodem do pracy kilkakrotnie przewyższają te, które trzeba by było ponieść mieszkając w mieście. Jednak z drugiej strony domy jednorodzinne są tańsze w utrzymaniu. Oczywiste jest, że nie musimy płacić czynszu a jeśli dobrze wybierzemy źródło ogrzewania to możemy zyskać naprawdę wiele.

 

CZAS

Czas to kolejny po pieniądzach ważny aspekt wyboru miejsca zamieszkania. Kiedy mieszkamy w bloku łatwiej nam dotrzeć do pracy, nawet jeśli samochód odmówi posłuszeństwa. Tak lekko nie ma już mieszkając na obrzeżach miasta. Poza tym dom wymaga więcej pracy- konserwacji czy koszenia. Poza tym nikt za nas nie odśnieży podwórka w czasie zimy i nie przytnie za nas krzewów.

 

SWOBODA I PRYWATNOŚĆ

Nie da się ukryć, że mieszkanie w bloku niesie za sobą ograniczenia prywatności. Za ścianą zawsze znajduje się ktoś obcy. Dopóki ściany są odpowiednio zaizolowane nie mamy z tym problemu. Ale normą są sytuacje, kiedy siedząc w kuchni, słyszymy o czym rozmawiają sąsiedzi mieszkający nad czy pod nami - a to za sprawą kanałów wentylacyjnych. A jeżeli okaże się, że sąsiedzi stali się szczęśliwymi rodzicami... hałasy, które powstają w wyniku radosnych podskoków, wymyślne hałaśliwe zabawy, okrzyki szczęśliwości i nie tylko :) – to wszystko może znacząco utrudnić spokojne, ciche życie, którego potrzebujemy po wyczerpującym, stresującym dniu pracy. Problem oczywiście nie występuje w domach jednorodzinnych. Możemy cieszyć się tam pełną prywatnością, a także kiedy chcemy - odpoczynkiem na świeżym powietrzu..


Jak to w życiu bywa – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Ale reasumując: chyba nic nie dorówna letniemu wieczorowi spędzonemu na leżaku, we własnym ogrodzie pełnym kwiatów, z herbatą i dobrą książką w ręku. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi środkami, wybudowanie własnego domu będzie niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Majkelo
2018-05-16 16:05:30
Ja ze względów praktycznych jednak o budowie domu nie myślę póki co. Ale w przyszłości, kto wie? :).

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl