Dom pasywny czy energooszczędny - co wybrać?

 

Dom energooszczędny

 

Projekt domu energooszczędnego, pasywnego, a może tradycyjnego – na który się zdecydować? Dlaczego warto się nad tym zastanowić? Otóż coraz częściej w mediach możemy natrafić na informacje, dotyczące kurczących się zapasów surowców naturalnych takich jak węgiel czy gaz. Oznacza to, że w niedługim czasie ich ceny mogą gwałtownie wzrosnąć. Czy zatem jest jakiś sposób na ustrzeżenie się przed rosnącymi z tego względu opłatami za ogrzewanie w domach jednorodzinnych?

Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii cieplnej jest wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego. Oba te warianty cechują się mniejszym zapotrzebowaniem na energie cieplną a co za tym idzie generują mniejsze koszty utrzymania budynku. Ale czy takie rozwiązania nie są przereklamowane? I co najważniejsze, czy sprawdzają się w naszych polskich warunkach? Domy pasywne i energooszczędne to jak już wspomnieliśmy budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię. I tak domy pasywne cechują się zapotrzebowaniem do 15kWh/m2/rok. Budynki takie są najtańsze w użytkowaniu. Domy energooszczędne to budynki, których zapotrzebowanie na energię cieplną zamyka się w przedziale od 30 do 60 kWh/m2/rok. Najłatwiej ocenić czy te wartości są duże czy małe porównując je do zapotrzebowania na ciepło w domu tradycyjnym w którym kształtuje się ono na poziomie od 90 do 120kWh/m2/rok.

 

Ale czy takie budownictwo ma rację bytu w naszych warunkach? Można śmiało powiedzieć, że tak. Trzeba z przykrością przyznać, że budownictwo pasywne w naszym kraju jest jeszcze bardzo słabo rozwinięte. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są koszty. Z wyliczeń ekspertów wynika, że w przypadku domu jednorodzinnego koszty wybudowania takiego budynku zwrócą się dopiero po 50 latach. Dla wielu inwestorów taki okres oczekiwania jest stanowczo za długi. Dlatego też większość inwestorów skłania się ku budowie domów energooszczędnych. System ich budowy jest bardzo podobny to budowy domów tradycyjnych. Różnica polega na zastosowaniu dodatkowej izolacji cieplnej murów, lepszym uszczelnieniu okien itp.

 

Coraz więcej pracowni projektowych decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty projektów, których zapotrzebowanie na energię spełnia warunki domu energooszczędnego. Takie projekty bardzo często na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od standardowego, tradycyjnego domu. Różnice mogą polegać jedynie na rozmieszczeniu okiem- w przypadku domów energooszczędnych projektanci często decydują się na zlokalizowanie większej liczby okien po południowej stronie- oraz na zwartej bryle budynku.

 

Zalet wybudowania takiego domu jest co najmniej kilka. Ale najważniejsze z nich do ekonomiczność i dbanie o środowisko, w tym przypadku poprzez mniejsze zużycie surowców potrzebnych do zapewniania komfortu cieplnego w takim domu. Zatem jeśli jesteś inwestorem i planujesz wybudować dom, koniecznie rozważ opcję postawienia domu energooszczędnego. Tym sposobem oszczędzisz nie tylko swoje pieniądze ale także nasze piękne środowisko.

 
 

Komentarze do artykułu:

Budowniczy
2018-03-06 11:03:32
Fajne są te domy pasywne, ale jak na polskie warunki są zdecydowanie za drogie... Kogo stać na wyłożenie miliona na dom?

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu Opałek II N - wizualizacja 1
Opałek II N 135,51m2
min. wym. działki:
19,96m x 19,96m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Rumcajs N2G - wygodny dom parterowy
Rumcajs N 2G 140,35m2
min. wym. działki:
23,75m x 18,55m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Sindbad N 2G - wizualizacja 1
Sindbad N 2G 132,23m2
min. wym. działki:
23,4m x 17,8m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Szecherezada N 2g
Szeherezada N 2G 144,19m2
min. wym. działki:
26,88m x 20,92m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu OPAŁEK III N 2G - wizualizacja 1
Opałek III N 2G 138,9m2
min. wym. działki:
22,41m x 19,96m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl