Materiały termoizolacyjne

 

Dokumentacja projektu domu obejmuje specyfikację materiałów termoizolacyjnych, które mają być użyte podczas realizacji projektu. Dlaczego kwestia termoizolacji jest tak ważna? Otóż to ile zainwestujemy w ten etap prac budowlanych, odbije się na tym, jakie oszczędności będziemy mieli w przyszłości. Zgodnie z powiedzeniem, że „najtańszą energią jest ta, której się nie zużywa”, dobrze wykonana termoizolacja może nam dać naprawdę duże oszczędności.


Termoizolacja domu - projekty Dominanta

Zaczynając od fundamentów, a kończąc na dachu stosuje się różne materiały termoizolacyjne. Do docieplenia i zaizolowania fundamentu stosujemy styropian EPS 100 lub EPS 200. Jeśli teren jest bardziej wilgotny, to można też użyć polistyrenu ekstrudowanego XPS. Dodatkowo docieplenie to osłaniamy folią kubełkową. Jeśli planujemy w domu piwnicę, można zabezpieczyć dodatkowo jej strop płytami izolacyjnymi. Dzięki temu chłód z piwnicy nie przeniknie do pomieszczeń na parterze.

 

Gdy już wyjdziemy ponad grunt, trzeba będzie docieplić ściany budynku. Najpopularniejszym materiałem, jaki stosujemy jest oczywiście styropian. Jednak trzeba pamiętać, że nawet przy niskim współczynniku przenikania ciepła danego materiału, potrzeba nam minimum 10-15 cm warstwy docieplenia. Tradycyjny biały styropian powoli zaczyna być wypierany przez styropian z dodatkiem grafitu. Ma on o 23 % lepsze właściwości izolacyjne od zwykłego styropianu.

 

Do docieplenia ścian można stosować również wełnę mineralną. Jest to dobre rozwiązanie w wypadku domów drewnianych. Drewno w zależności od stopnia wilgotności może się sprężać i rozkurczać. Dlatego zastosowanie wełny mocowanej na ścianie między drewnianymi profilami, będzie lepszym rozwiązaniem, niż sztywna izolacja ze styropianu zaciągniętego klejem i zaprawą tynkarską. Na wierzch izolacji z wełny stosujemy zwykle elewację wykonaną z desek lub siding.

 

Ostatni etap, to prawidłowe docieplenie dachu. Jest to szczególnie ważny etap, ponieważ przez źle zaizolowany dach może uciekać nawet 25 % ciepła. Do dociepleń dachu dobrze nadaje się wełna mineralna, ponieważ jest dość elastyczna, co pozwala wcisnąć ją w przestrzenie między więźbą dachową. Kupując materiał na docieplenie, zwracamy uwagę na jego parametry. Grubość docieplenia powinna wynosić około 25 cm, jeśli chcemy, by nasz dom był energooszczędny. Ekipa, która będzie wykonywać izolację poddasza, musi zwrócić szczególną uwagę na to, by nie pozostawić żadnych mostków termicznych, czyli miejsc, w których powstaną szczeliny, wskutek nieprawidłowego ułożenia wełny. Dlatego zaleca się stosowanie dwuwarstwowego docieplenia, które lepiej zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl