Odnawialne źródła energii - czy warto stosować je w swoim domu?

 

Odnawiane źródła energii

 

Czasy te okazały się też bardzo rozwojowe dla sektora OZE- odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej na rynku pojawiają się nowe technologie umożliwiające jeszcze wydajniejsze wykorzystanie naturalnych zasobów. Mowa tu o pompach ciepła, kolektorach słonecznych czy panelach fotowoltaicznych. Ale czy zastosowanie naturalnych źródeł energii w domu jednorodzinnym ma sens? Czy takie rozwiązania są wydajne?
 

Najbardziej popularnym odnawialnym źródłem energii są panele słoneczne. Dzięki nim przez większą część roku woda podgrzewana jest za darmo co niesie za sobą spore oszczędności. A jak jest z ich montażem? Coraz więcej firm oferuje montaż paneli słonecznych oraz podłączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania. Koszty takiej instalacji plasują się na poziomie kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak w wielu gminach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na montaż instalacji słonecznej. W takim wypadku koszty jej montażu są znikome dla inwestora i szybko się zwracają. Dlatego w przypadku uzyskania dofinansowania do instalacji warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
 

Kolejnym systemem wykorzystującym odnawialne źródła energii jest pompa ciepła. Umożliwi ona ogrzewania pomieszczeń w zimie natomiast chłodzenie ich w lecie. Jej zasada działania jest odwrotna do zasady działania lodówki. Możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła. Najtańsze z nich maja mały zakres pracy- pracują tylko do -10 stopni Celsujsza. Te droższe ale jednocześnie bardziej praktyczne pracują w temperaturze do -20 stopni Celsujsza. Wśród pomp ciepła można wyróżnić pompy gruntowe przy montażu których konieczne jest wykonanie odwiertów oraz pompy powietrzne. Te drugie są tańsze i łatwiejsze w instalacji. Czy taka inwestycja się opłaca?
 

Z jednej strony tak- po zamontowaniu pompy ciepła mamy darmową energię, nie musimy się martwić o dostawy gazu czy opału. Odstraszającym elementem dla inwestorów jest jednak kosz takiej instalacji. Okazuje się, że często okres oczekiwania na zwrócenie się inwestycji jest tak duży, że w żadne sposób nie opłaca się ona inwestorowi.

 

Co więc najlepiej zrobić, na co się zdecydować? Najlepiej obliczyć koszty instalacji poszczególnych systemów- czy to z pompą ciepła czy panelami i wtedy podjąć decyzję, wybierając najbardziej optymalne rozwiązanie.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl