DOŚWIETLANIE PODDASZA UŻYTKOWEGO

 Zastosowanie przemyślanych rozwiązań przy zagospodarowaniu poddasza użytkowego jest konieczne by cieszyć się funkcjonalnością domu. Część inwestorów celowo wybiera projekty z poddaszem, a niektórzy mniej świadomi radości i ograniczeń jakie za tym idą. Na jakie rozwiązania architektoniczne zwrócić uwagę przy przy wyborze projektu lub przebudowie domu z użytkowym poddaszem?


CZY DOŚWIETLENIE PODDASZA JEST KONIECZNE?


Wiele artykułów rozpisuje się na temat skosów charakterystycznych dla tej bryły. Kieruje uwagę na mniejszą ustawność i wyjątkowość rozwiązań aranżacyjnych. Pozostaje przedyskutować kwestię odpowiedniego doświetlenia tej części domu. Podział na strefę nocną i dzienną domu, naturalnie powoduje, że poddasze jest tą bardziej intymną częścią. Większość znajdujących się tam pomieszczeń jest użytkowa, nie gospodarcza. Konieczne będzie dobre doświetlenie.SPOSOBY NA DOŚWIETLENIE PROJEKTU DOMU Z UŻYTKOWYM PODDASZEM


Dobre doświetlenie, nie oznacza jedynie zwiększonej ilości żarówek o mocy 100 lub 150 wattów, a już na pewno stoi w opozycji do trendu, który stawia na energooszczędność. Budujemy optymalnie, tak by było przestronnie, jasno ale i oszczędnie! W celu rozświetlenia poddasza użytkowego stosuje się przeszklenia, dzięki którym korzystamy z większej ilości światła naturalnego.


Takie przeszklenia możemy wprowadzić na trzy sposoby. Poprzez okna połaciowe, lukarny oraz przeszklenia na ścianach szczytowych. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety. Trzeba tyko wybrać odpowiednią dla siebie.


OKNA POŁACIOWE NA PODDASZU UŻYTKOWYM


Jest to najprostsze i najbardziej przystępne rozwiązanie. Daje możliwość łatwego dopasowania projektu w trakcie jego realizacji lub nawet po jego zakończeniu. Nie wymaga dodatkowych zezwoleń. Daje równomierne oświetlenie, które może być ostrzejsze od południa i bardziej rozproszone od północy.


LUKARNA


  Lukarna to kolejne rozwiązanie architektoniczne, zapewniające doświetlenie. Strumień światła będzie węższy i ograniczony wnęką w porównaniu do okien połaciowych - co ma też swoje zalety. Brak dobrej izolacji może powodować przegrzewanie się poddasza podczas upalnych dni. W przypadku lukarny zarówno ilość światła jak i ciepła będzie mniejsza w porównaniu z oknami dachowymi. Przez lukarnę rozumiemy wnękę w dachu domu z pionowym oknem. Takie rozwiązanie wymaga sporej ingerencji w projekt, ale tworzy ciekawą bryłę i nastrojowe, tradycyjne wykończenie budynku. Dostęp do takich okien jest łatwiejszy, przez co również utrzymanie ich w czystości nie jest problematyczne.


PRZESZKLENIA ŚCIAN SZCZYTOWYCH


Dają największą ilość światła. Niekiedy są stosowane w rozwiązaniach przeszkleń wielopoziomowych. Dają niesamowitą przestrzeń i uatrakcyjniają bryłę. Jeśli działka na której chcemy usytuować dom jest malownicza, takie rozwiązanie zapewni nam wyzyskanie potencjału otoczenia i wpłynie na komfort użytkowania. Możliwość stworzenia ogrodu zimowego i stały dostęp do światła naturalnego to rozwiązania nie do przecenienia.


Na poziomie wybierania projektu lub wnoszenia do niego poprawek, wybór pomiędzy tymi opcjami jest dość swobodny. Konsultacja z architektem pomoże zweryfikować pomysły, nadać im realny kształt i skonfrontować z rzeczywistymi możliwościami.

 
 

Komentarze do artykułu:

Tomasz
2018-07-20 10:07:18
Ja osobiście uwielbiam dużo światła w domu! Im więcej przeszkleń tym lepiej :) .

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu Maja - wizualizacja 1
Maja 78,68m2
min. wym. działki:
21,28m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu NEL II 2G - wizualizacja 1
Nel II 2G 122,08m2
min. wym. działki:
22,3m x 20,05m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl