BÓL GŁOWY PRZY WYBORZE IDEALNEGO PROJEKTU DOMU DLA RODZINY

 

Decyzja o budowie własnego domu to jedna z tych ważniejszych jakie podejmujemy w swoim życiu. Kiedy już poczynimy ten najważniejszy krok i jesteśmy zdecydowani na postawienie własnego lokum, musimy rozstrzygnąć co tak właściwie chcemy wybudować. Na rynku znajdziemy masę przeróżnych projektów, a wśród nich np. gotowe projekty domów nowoczesnych – co będzie świetną opcją dla ludzi podążających za najnowszymi trendami, czy też projekty domów parterowych bez poddasza – co sprawdzi się w przypadku miłośników wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Natomiast projekty domów wolnostojących to idealna opcja dla osób ceniących sobie prywatność i przestrzeń. Wybór jest ogromny, propozycje zaskakujące i funkcjonalne, wizualizacje ciekawe i zachęcające, ale jak w tym gąszczu projektów wybrać właściwy, który będzie tym wymarzonym, na całe życie. Poniżej podpowiadamy na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby rozwiać Państwa wątpliwości, dylematy i ułatwić ten jakże istotny wybór.

Wybierajmy nie tylko oczami


Walory wizualne projektu z pewnością mają niebywałe znaczenie i to właśnie one wzbudzają zainteresowanie i przyciągają potencjalnych Klientów. Okazałe projekty domów wolnostojących z pewnością cieszą oko, jednakże musimy pamiętać, że dom to nasz azyl, miejsce relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim wymarzone miejsce do życia. Aby dom właściwie spełniał swoją rolę musi być przede wszystkim funkcjonalny i dostosowany do naszych potrzeb, aby mieszkanie w nim było wygodne i komfortowe. Wygląd zewnętrzny, bryła, kolorystyka, kształt dachu – to z pewnością ma znaczenie, ale jeśli już coś przyciągnie nasze zainteresowane spojrzenie, zechciejmy zerknąć na jego wnętrze pod kątem praktyczności. Na szczęście, w znakomitej ilości przypadków, gotowe projekty domów nowoczesnych łączą w sobie przyjemne z pożytecznym.


Przy wyborze konkretnego projektu domu musimy pamiętać również, aby był on dopasowany do posiadanej działki, a ponadto zgodny z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który może niekiedy narzucać określone reguły związane z ładem przestrzennym.

Ilość ma znaczenie


Wybierając projekt domu przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie kto w nim będzie mieszkał. To właśnie głównie liczba mieszkańców determinuje metraż oraz rozkład pomieszczeń w budynku. Jeśli dobierzemy optymalny projekt do naszych potrzeb mamy pewność, że będzie on funkcjonalny i ekonomiczny w utrzymaniu. Projekty domów jednorodzinnych parterowych wykazują duże zróżnicowanie pod względem metrażu. Znajdziemy propozycje oscylujące w granicach 80m2 jak i znacznie większe rozwiązania o powierzchni blisko 130m2.

Poddasze – idealne rozwiązanie czy zbędny dodatek?


Przy wyborze projektu warto również zwrócić uwagę na to czy posiada on poddasze użytkowe czy też nie. Przede wszystkim powinniśmy rozważyć jak zaaranżowalibyśmy tę przestrzeń biorąc pod uwagę jej powierzchnię. Nie zapominajmy, iż poddasze to głównie skosy, dlatego też ogromne znaczenie ma konstrukcja dachu w konkretnym projekcie. To właśnie od niej zależy sens istnienia i komfort użytkowania poddasza.


Projekty domów z użytkowym poddaszem to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Takie domy są ekonomiczne, niezbyt drogie w budowie i w wyraźny sposób można rozgraniczyć część mieszkalną od tej sypialnej, zlokalizowanej na wyższym poziomie, co zapewnia spokój i ciszę.


Dostępne są również projekty domów jednorodzinnych parterowych z poddaszem do adaptacji. To ciekawa opcja, gdyż dom to inwestycja na lata i wraz ze zmieniająca się rzeczywistością mogą ulec zmianie także nasze potrzeby. W takiej sytuacji poddasze do adaptacji będzie łatwym sposobem na zwiększenie powierzchni mieszkalnej.

Ważne detale


Oprócz kluczowych pomieszczeń, do których zaliczamy salon, kuchnię, jadalnię czy łazienkę, gotowe projekty domów nowoczesnych zawierają inne pomieszczenia, których istnienie z pewnością ułatwia codzienne życie, a wśród nich m.in.:


  • pomieszczenie gospodarcze

  • garderoba

  • spiżarnia


W przypadku większej liczby mieszkańców przyjrzyjmy się także ilości i wielkości łazienek w domu. Z pozoru niepozorne zagadnienie, a jednak złe dopasowanie pod tym kątem potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienność.


Myśląc o funkcjonalnym domu, warto wziąć pod uwagę także schronienie dla auta. Projekty domów z garażem to kompleksowe, wygodne rozwiązanie, a ponadto ekonomiczne. Decydując się na takie rozwiązanie oszczędzamy powierzchnię działki, gdyż nie musimy wygospodarować miejsca na garaż wolnostojący. Jednakże podczas budowy musimy pamiętać o dobrej wentylacji, aby woń spalin czy innych charakterystycznych zapachów nie przedostawała się do domu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl