MASZ RODZINĘ? PROJEKT DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO TO IDEALNY WYBÓR!

 

Szukając wymarzonego projektu domu często musimy przebić się przez setki różnych koncepcji. Warto przejrzeć katalogi firm, które prezentują projekty domów jednorodzinnych. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto założyć sobie kilka warunków, który musi spełniać nasz przyszły dom. Pozwoli to znacząco ograniczyć listę przykładowych projektów, do tych które spełniają nasze założenia. Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu wymarzonego projektu? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być to dom? Nie bez znaczenia są także koszty budowy poszczególnych projektów. Coraz bardziej na znaczeniu nabierają projekty energooszczędne, które właściwie stają się już standardem we współczesnym budownictwie.

Jak znaleźć wymarzony projekt domu?


Przeglądając gotowe projekty domów ustal sobie podstawowe założenia. Przed rozpoczęciem poszukiwań określ niezbędną ilość pomieszczeń w domu. Pamiętaj, że w domu należy uwzględnić nie tylko pokoje, ale także pomieszczenia gospodarcze. Czy w domu ma znajdować się pralnia, spiżarnia, garaż? Do każdego pomieszczenia wskaż oczekiwaną powierzchnię, a następnie zsumuj całość, wyliczając powierzchnię całego domu. To pozwoli Ci ocenić, jaką ilość metrażu powinien mieć Twój wymarzony dom.

Koszty budowy domu


Pomimo podobnej powierzchni budowa różnych domów może znacząco różnić się cenowo. Niektóre gotowe projekty domów zawierają szacunkowe koszty budowy, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny materiałów oraz usług mogą w ciągu roku znacząco się zmienić. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów budowy warto poszukać projekty, które zawierają rozwiązania ograniczające koszty budowy. Wówczas warto zrezygnować z wykuszy, lukarn oraz balkonów.

Dom parterowy czy z poddaszem?


Szukając odpowiedniego projektu, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące bryły budynku. Do wyboru mamy domu parterowe, z poddaszem, lub pełnym piętrem. Co do kosztów ich budowy, najdroższe będą zdecydowanie te z pełnym piętrem. Domy parterowe są najtańszą opcją jeśli planujemy niewielką powierzchnię, do 100m2. Budowa budynków o powierzchni około 120-150m2 prawdopodobnie taniej wyjdzie w bryle z poddaszem użytkowym.


Na wybór konkretnej bryły wpływ powinien mieć także styl życia domowników. Czy zależy nam na odseparowaniu części nocnej (sypialnie) i dziennej? Wówczas warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. Jeżeli chcemy większej integracji domowników, a także zależy nam na dostępie do wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, należy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych parterowych.

Cechy nowoczesnego budownictwa

Jeżeli interesują nas domy w stylu nowoczesnym warto przejrzeć gotowe projekty domów nowoczesnych. Ich konstrukcja oraz układ pomieszczeń będzie różnić się od domów budowanych jeszcze 10 czy 20 lat temu. Nowoczesne domy charakteryzują się spójną bryłą, dużą liczbą przeszkleń, zapewniającą dopływ naturalnego światła a także ergonomią w projektowaniu. Zazwyczaj wyraźnie oddzielona jest strefa nocna od dziennej, a także ustalone są niezbędne pomieszczenia gospodarcze.


Coraz popularniejsza staje się budowa domów z garażem. Wybierając projekty domów z garażem zapewniają komfort w codziennym funkcjonowaniu i korzystaniu z samochodu. Garaż może stanowić także dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, a także miejsce na przechowanie sprzętu sportowego czy ogrodowego. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani budową domu z garażem, możemy wybrać projekty domów wolnostojących, a pomieszczenie gospodarcze wybudować oddzielnie.

Nowy dom powinien być energooszczędny


Główną cechą nowoczesnych domów jest ich energooszczędność. To element na który warto zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu budynku. Im lepszy wskaźnik energooszczędności tym tańsza eksploatacja budynku w przyszłości a także niższe koszty utrzymania. Wybierając projekty domów energooszczędnych należy sprawdzić zapotrzebowanie na energię budynku. Im będzie ono niższe tym większe korzyści pojawią się w przyszłości. Należy także pamiętać o dostosowaniu budynku do obowiązujących warunków technicznych. Obecnie obowiązują jeszcze normy z 2017 roku. Od 2021 roku budujących obejmują już nowe wytyczne, według których budownictwo energooszczędne będzie już standardem.


Energooszczędność domu zależeć będzie także od zastosowanych izolacji, ocieplenia ale również systemu ogrzewania oraz wentylacji. Warto zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, aby ograniczyć późniejsze koszty i czerpać zadowolenie z użytkowania budynku.Zobacz nasze propozycje domów energooszczędnych:


projekt Alicja N 2G + <link>

projekt Opałek III N <link>

projekt Reksio N 2G + <link>

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl