DOM PODPIWNICZONY - KIEDY SIĘ OPŁACA

 

Dom podpiwniczny - kiedy się opłaca

Jeszcze kilkanaście lat temu budowa domu z piwnicą była niezwykle rozpowszechniona, a inwestorzy chętnie decydowali się na stosowanie takich rozwiązań. Jednakże z biegiem lat trendy oraz metody w budownictwie nieco się zmieniły i obecnie budowa domów podpiwniczonych stanowi mniejszość. Czynnikiem odstraszającym są głównie koszty, które w przypadku budowy domu z piwnicą są znacznie wyższe i obejmują nie tylko samą budowę, lecz również późniejszą eksploatację. Ale czy warto sugerować się tylko ceną? W artykule przybliżamy zagadnienie i podpowiadamy, kiedy warto zainwestować i mimo wszystko zdecydować się na dom podpiwniczony. Zanim jednak rozważymy za i przeciw, w każdym wypadku należy zwrócić uwagę na wielkość konkretnej działki, ukształtowanie terenu czy nawet sposób zagospodarowania pobliskich działek. Czynniki te mogą mieć wpływ na sens istnienia budynku podpiwniczonego.


Piwnica kiedyś i dziś


Piwnica to najniższa kondygnacja budynku, która jest całkowicie lub częściowo położona poniżej poziomu gruntu. Niegdyś osoby budujące domy podpiwniczone przeznaczali tę przestrzeń głównie na przechowywanie drewna, węgla czy innego opału, jak również umieszczenie tam pieca. Piwnica zatem pełniła funkcje czysto praktyczne, jednakże systemy ogrzewania przeżyły swoistą rewolucję i obecnie nie potrzebujemy już takich powierzchni na piec czy też opał. Zatem współczesne piwnice często stanowią po prostu powiększenie powierzchni użytkowej budynku. Inwestorzy nierzadko decydują się na zagospodarowanie piwnicy jako siłowni czy pomieszczenia rozrywkowego, w którym umieszczają stół bilardowy, sprzęt grający czy tworząc prywatną salę kinową. Ponadto piwnica to również świetne miejsce na pralnię czy suszarnię. W ten sposób ułatwiamy sobie życie, jak również zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu.


Zalety domu podpiwniczonego


Pomimo obserwowanej w ostatnich latach tendencji spadkowej zainteresowania projektami domów podpiwniczonych, należy zauważyć, iż mają one swoje niezaprzeczalne zalety, wśród których można wymienić:


  • znacznie większą trwałość konstrukcji domu;

  • korzystny wpływ na utrzymanie właściwej temperatury w domu;

  • ograniczenie skutków przemarzania gruntu;

  • zyskanie cennej powierzchni użytkowej w przypadku domów o niewielkim metrażu postawionym na małej działce – piwnica to idealne miejsce na umieszczenie sprzętu ogrodowego, turystycznego, czy sportowego;

  • zaoszczędzenie czasu i ułatwienie naprawy w razie awarii instalacji np. wodno-kanalizacyjnej.


Dom podpiwniczony będzie zatem świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie stabilne konstrukcje i dodatkowe powierzchnie użytkowe, które mogą zagospodarować zgodnie z własnymi skłonnościami.

Wady podpiwniczenia


Względy ekonomiczne zadecydowały o tym, że ludzie odchodzą od podpiwniczenia swoich budynków. Ale żeby mieć pełny pogląd na sprawę i świadomie podjąć decyzję o braku piwnicy należy poznać wady takiego rozwiązania, a zaliczamy do nich:


  • wysoką cenę – koszty projektu, budowy oraz eksploatacji (konieczność ogrzewania powierzchni piwnicznej) są wyższe; szacując te koszty na etapie budowy domu należy doliczyć: izolację przeciwwilgociową, ocieplenie, schody do piwnicy, wszelkie elementy wykończeniowe (takie jak np. podłogi, tynki, instalacje);

  • ryzyko zalewania i podmywania fundamentów – jeśli poziom wód gruntowych na działce (i w bliskim sąsiedztwie) nie jest wystarczająco niski;

  • konieczność ciągłego korzystania ze sztucznego oświetlenia – przy wzroście cen energii elektrycznej, rachunki mogą być znacznie wyższe;

  • mnożenie się grzybów i bakterii przy niewystarczającej wentylacji.


Ponadto w przypadku dużych, rozłożystych domów jednorodzinnych o pokaźnej powierzchni, budowa piwnicy nie ma większego sensu.


Indywidualne preferencje


Kluczowe znaczenie przy budowie domu mają jednak indywidualne upodobania inwestora. Dom budujemy na lata i ma on być wygodny, funkcjonalny, a także odpowiadać mieszkańcom i ich stylowi życia. Po rozpatrzeniu wszelkich za i przeciw każdy może podjąć osobistą decyzję, czy warto zainwestować w budowę piwnicy czy może jednak przeznaczyć te, wszak niemałe, środki na wykończenie i wyposażenie pozostałych pomieszczeń domu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl