JAK ZAOSZCZĘDZIĆ PRZY BUDOWIE DOMU - 5 PRAKTYCZNYCH RAD

 


Budowa domu wiąże się ze sporymi kosztami. Wystarczy przejrzeć internet, aby dowiedzieć się, jakie są ewentualne koszta takiej inwestycji. Jednak istnieje kilka sposobów, które pozwalają nieco zmniejszyć finalne wydatki. Zwykle ludzie nie przeprowadzają szczegółowego przeglądu i potem są zmuszeni płacić większe sumy. W niniejszym wpisie prezentujemy 5 porad, które pomogą państwu zredukować wydatki do minimum. Redukcja wydatków nie jest w tym przypadku powiązana z niższą jakością przyszłego domu.


1. Sekret tkwi w prostocie


Domy, które są proste w budowie i nie mają wielu różnorodnych elementów, są tańsze w budowie. Co więcej, minimalizm jest ostatnio w modzie i coraz więcej ludzi decyduje się na mniej skomplikowane projekty. Oczywiście nie bez znaczenia jest również rozmiar domu. Gotowe projekty małych domów mogą stanowić najlepsze rozwiązanie w tej kwestii. Mała ilość dodatków i wykuszów sprawia, że budowa domu jest łatwiejsza, a co za tym idzie - tańsza. Podobnie wygląda sprawa z konstrukcją dachu. Najlepiej wybrać dach dwuspadowy, który pozwoli zachować większą część gotówki w portfelu - w odróżnieniu od wielospadowych.

2. Gotowy projekt domu zamiast projektu indywidualnego


Projekt indywidualny jest zwykle drogim rozwiązaniem, dlatego bardziej opłaca się wybrać gotowy projekt. Gotowe projekty domów mogą państwo znaleźć w naszej ofercie. Wiele osób, które przygotowują się do budowy domu, mają w głowie swój wymarzony plan. Niestety taki plan, mimo iż może być naprawdę unikatowy - jest również bardzo drogi. Jeśli chcemy, aby nasz pomysł został przełożony na projekt, musimy poprosić o to architekta. Wykonanie takiego projektu zgodnie z podanymi instrukcjami stanowi dodatkowe koszta. Dlatego zaleca się przejrzenie gotowych projektów. Takie projekty domów jednorodzinnych czy gotowe projekty domów z poddaszem okazują się świetną alternatywą.


3. Rezygnacja z piwnicy


Piwnica stanowi kolejne finansowe obciążenie podczas budowy domu. Projektując dom, niezwykle ważnym elementem są wszelkiego rodzaju izolacje (przeciwwodne, termiczne itd.). Elementy te są niezbędne i niezwykle wrażliwe, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno na nich oszczędzać. Można jednak ograniczyć koszta z nimi związane, rezygnując z piwnicy. Piwnica wcale nie musi być podstawową częścią każdego nowego domu. Wiele osób rezygnuje dobrowolnie z tej części, ponieważ inaczej gospodarują wolną przestrzenią w swoim domu. Brak tej części oznacza, że nie trzeba wymurowywać ścian piwnicy oraz stosować tam różnych izolacji. Ponadto nie ma potrzeby wykonywania schodów czy głębszych wykopów. Zamiast piwnicy można odpowiednio wydzielić pomieszczenia znajdujące się w domu i tam trzymać rzeczy, które zwykle trzyma się w piwnicy. Jeśli jednak nie chcą państwo rezygnować z piwnicy, istnieją inne rozwiązania. Wtedy warto przejrzeć projekty domów podpiwniczonych.

4. Rezygnacja z garażu


Projekty domów bez garażu również stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić na budowie domu. Jeśli nie używają państwo samochodu lub uważają, że garaż jest po prostu zbędny, bo pojazd może równie dobrze znajdować się na świeżym powietrzu - rezygnacja z garażu jest opcją wartą rozważenia. Nasza firma oferuje projekty domów jednorodzinnych bez garażu, dlatego zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Oczywiście, jeśli uznają państwo, że garaż jednak jest niezbędny, można wykorzystać projekty domów z garażem.

5. Oszczędzanie na wnętrzach


Jak zostało już wcześniej wspomniane, nie warto oszczędzać na elementach odpowiadających za techniczny stan budynku. Wszelkiego rodzaju izolacje czy materiały powinny odznaczać się najwyższą jakością. Natomiast można spróbować nieco zaoszczędzić przy komponowaniu wystroju wnętrz. Oczywiście nie warto rezygnować w funkcjonalnej podłogi czy mebli. Równie istotne są także walory estetyczne zakupionych produktów - nasz nowy dom powinien cieszyć oko. Natomiast wcale nie ma konieczności inwestowania w najdroższe:


  • dywany,

  • meble,

  • kafelki,

  • oświetlenie.


Najlepiej przed rozpoczęciem kompletowania obiektów do wnętrz, stworzyć listę produktów razem z cenami. Można wtedy dokonać porównania z droższymi zamiennikami, co będzie sporą motywacją do tego, żeby jednak zaoszczędzić. Tańszych zamienników można szukać bez końca w internecie.


Podsumowanie

Każdy kto marzy o domu swoich marzeń powinien przejrzeć projekty domów z użytkowym poddaszem, projekty domów parterowych lub projekty domów jednorodzinnych parterowych. Korzystanie z gotowych projektów stanowi znakomite rozwiązanie i znacznie ogranicza koszta, które trzeba ponieść, zatrudniając architekta. Warto również zastanowić się, czy piwnica lub garaż to elementy niezbędne. Rezygnacja nawet z jednego z nich może sprawić, że finalnie nie wykorzystamy całego budżetu, a co więcej - zaoszczędzimy np. na wyposażenie wnętrz. Prostota również ma spory wpływ na wydatki związane z budową. Im mniej skomplikowany będzie projekt, tym mniej będzie trzeba zainwestować. Ewentualnym wyjściem mogą okazać się projekty domów parterowych bez poddasza. Jak można więc zauważyć, istnieje kilka rozwiązań, dlatego sprawę trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli mają państwo jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu.
 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl