Idealny, kameralny i nowoczesny projekt domu dla pary

 

Wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na konkretny model, warto kierować się świadomością, że prawdopodobnie spędzimy w nim całe nasze życie. Możemy wybrać spośród gotowych projektów domów, lub zdecydować się na zlecenie wykonania indywidualnego projektu. Poniżej przedstawimy wskazówki, na co zwrócić uwagę szukając wymarzonego planu spośród dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych.

Co wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu?


Wielkość działki budowlanej – dom musi zmieścić się na posiadanym terenie, z zachowaniem wymaganych odległości od granic.


Miejscowy plan zagospodarowania – budynek ma spełniać normy wymienione w dokumencie, obowiązującym na danym terenie.


Nasze wymagania – zapotrzebowanie na określone pokoje, metraż, dodatkowe udogodnienia.

Możliwości finansowe – im większy i bardziej skomplikowany projekt domu, tym większe koszty jego budowy.

Jaki projekt będzie najlepszy dla pary?


Wybierając projekt domu dla pary, warto postawić na gotowe projekty domów wolnostojących. Możemy wybierać spośród kilkunastu tysięcy dostępnych opcji. Jeżeli dom docelowo ma być przeznaczony dla dwóch osób, najlepiej szukać wśród gotowych projektów małych domów. Niewielki dom będzie najlepiej dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych pary. Stosunkowo nieduża powierzchnia zapewni funkcjonalną przestrzeń konieczną do życia, a zarazem nie będzie generować w późniejszym okresie dużych kosztów utrzymania, takich jak rachunki za ogrzewanie i prąd, czy finansowanie remontów.


Biorąc pod uwagę wielkość działki, należy rozważyć, czy lepszym wyjściem będzie dla nas wybór jednego spośród projektów domów parterowych, czy też powinniśmy zdecydować się na gotowy projekt domu z poddaszem. Jeżeli dysponujemy sporą działką o regularnym kształcie, możemy wybrać dom parterowy. Taki budynek zapewni nam pełną swobodę poruszania się, bez konieczności korzystania ze schodów, które mogą być utrudnieniem dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Zaletą domu parterowego jest prosta konstrukcja oraz szybka budowa. Jeśli nasza działka jest mała i wąska, wyjściem będzie projekt domu z poddaszem. W takim modelu zazwyczaj na parterze znajdziemy strefę dzienną, a u góry sypialnie. Budynek z poddaszem będzie tańszy w budowie niż dom parterowy.

Jaki projekt wybrać, gdy potrzebujesz domu z garażem?


Jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu, powinniśmy zastanowić się, czy potrzebujemy projektu domu z garażem? W przypadku, gdy garaż na samochód jest dla nas konieczny, warto zdecydować się na projekt domu z poddaszem, ze zintegrowanym garażem. Jest to podyktowane faktem, że garaż zajmuje sporo powierzchni użytkowej, i umieszczenie go w domu parterowym znacząco zwiększy jego obrys i wpłynie na koszt budowy. Lokując garaż w budynku piętrowym, zapewniamy lepszą komunikację i użyteczność obiektu mieszkalnego, a zarazem wykorzystujemy miejsce dostępne nad garażem, często niezagospodarowane w przypadku projektów budynków parterowych bez poddasza.


Jeśli nie posiadamy samochodu, mamy osobny budynek garażowy lub wystarczające jest dla nas parkowanie pod chmurką, warto zdecydować się na projekt domu bez garażu. Pozwoli to zaoszczędzić cennego miejsca oraz w niektórych wypadkach zmniejszyć koszt budowy.

Czy gotowy projekt domu nowoczesnego dla pary będzie dobrym wyborem?


W obecnej ofercie pracowni architektonicznych pojawia się coraz więcej gotowych projektów domów nowoczesnych. Jest to podyktowane względami praktycznymi i ekonomicznymi. Nowoczesne projekty domów zazwyczaj charakteryzują się maksymalnie uproszczoną budową, co ma znaczący wpływ na całościowy koszt inwestycji. Dodatkowo, proste domy nowoczesne w największym stopniu wykorzystują dostępną powierzchnię użytkową, nie ograniczaną przez liczne skosy, załamania ścian czy ozdobne elementy.

 

Wybierając idealny, przytulny i nowoczesny projekt domu dla pary, koniecznie należy przyjrzeć się swoim zapotrzebowaniom, a w razie dylematów skorzystać z porad i doświadczenia wybranego biura projektowego czy też grup projektowych, oferujących wiele gotowych projektów domów różnych pracowni i planów realizowanych na zamówienie. Odpowiednio dopracowany, dopasowany do potrzeb pary projekt domu, pozwoli cieszyć się z budowy, a w późniejszym okresie mieszkać wygodnie i komfortowo we własnych czterech ścianach.

Zobacz nasze propozycje projektów:


projekt domu Maja II <link>

projekt domu Gusto II <link>

projekt domu Nel II <link>

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl