Pierwsze kroki na drodze wyboru projektu domu

 

Jednym z pierwszych dylematów z którym musimy się rozprawić będą wymiary domu. Każdy chce mieć kąt dla siebie, gdzie z dala od zgiełku domowego życia będzie mógł się schronić.

Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na metraż ewentualnego projektu. Ale to nie wszystko. Kolejnym etapem będzie doprecyzowanie kondygnacji w projekcie. Inaczej rzecz ujmując, piętrowy czy parterowy projekt. Ta decyzja nie tylko zależy od inwestora.


Czynniki od nas niezależne


Zanim zaczniemy podejmować konkretne kroki, upewnijmy się co do wymogów dotyczących zabudowy jednorodzinnej na terenie działki budowlanej na której chcemy postawić dom. Może to w znacznej mierze determinować nasze wybory. Aby dowiedzieć się jakie wymogi nas będą obowiązywać musimy się zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warunki zabudowy będą nakreślać preferowane projekty obiektów na danym terenie. Obostrzeniom mogą podlegać wymiary budynku, kształt i kąt nachylenia dachu czy nawet elewacja.


Dom parterowy


Dom parterowy ma coraz więcej zwolenników. Coraz rzadziej sięgamy po rozwiązania 'przyszłościowe'. Domy pokoleniowe straciły rację bytu. Oszczędność szuka też sposobu na dobre wykorzystanie powierzchni i jej ogrzewanie. Oczywiście dom parterowy również może posiadać spory metraż. Na to jednak należy przewidzieć działkę sporych rozmiarów.


Istnieje wiele plusów projektów domów parterowych. Są uniwersalne i przyjazne dla osób o ograniczonej motoryczności. Są przyjazne dla seniorów, osób niepełnosprawnych i dzieci. Wielopoziomowy obiekt utrudnia swobodne przemieszczanie się. Dzięki prostej konstrukcji oszczędzamy też na materiałach budowlanych i czasie. Brak skosów pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. A łatwy dostęp do ogrodu niemal z każdego pomieszczenia otwiera wiele możliwości aranżacyjnych.


Dom z użytkowym poddaszem


Dom z poddaszem użytkowym bezsprzecznie pozwala nam na dość łatwe uzyskanie dużej powierzchni użytkowej przy niewielkim wykorzystaniu działki budowlanej. Dostajemy spory metraż bez niepotrzebnego okrajania ogrodu. Poddasze nie zawsze będzie ustawne przez skosy, ale na pewno zyska na zróżnicowanej aranżacji i przytulności, pomimo sporych rozmiarów.


Porównując dom z poddaszem do parterowego o identycznej powierzchni zyskujemy na cenie w stosunku do powierzchni. Spadzisty dach to nie tylko atrakcyjne urozmaicenie ale i oszczędność.

Zalety tego rozwiązania nie będą miały przyjaznego oblicza dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Jednak stworzy sposobność łatwego oddzielenia części prywatnej domu od otwartej dla odwiedzających. Granica będzie przebiegać bardzo naturalne ze względu na układ pomieszczeń.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl