Planujesz poddasze? Pomyśl o schodach!

Ze względu na rosnącą popularność domów parterowych z poddaszem użytkowym, inwestorzy coraz częściej stają przed decyzją dotyczącą wyboru rodzaju schodów prowadzących na poddasze. O czym warto pamiętać podejmując decyzję?

Czytaj całość

Rodzaj dachu – zastanów się zanim wybierzesz gotowy projekt domu!

Dla większości inwestorów kształt dachu ma bardzo duży wpływ na ogólny efekt domu. Dlatego przykładamy wielką wagę do właściwego jego wyboru. Niestety rodzaj dachu istotny jest także dla planu zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Często zdarza się, że ten plan zawiera dokładne wymogi dotyczące kształtu dachu, jego kąta nachylenia, rodzaju pokrycia czy nawet koloru. W niektórych regionach np. wymagany jest czerwony kolor dachówki lub spadek dachu rzędu 36'-45'.  

Czytaj całość

Okna połaciowe czy lukarna – co wybrać?

Każdy inwestor staje przed decyzją już na etapie wyboru projektu: czy na poddaszu zdecydować się na okna dachowe czy lukarny? Co prawda wiele projektów gotowych zawiera oba rozwiązania, jednak istnieje mnóstwo projektów bardzo podobnych do siebie, dających możliwość wyboru interesującej nas wersji. Poza tym niektórych inwestorów bardziej przekonuje cena wykonania, niż wygląd czy nawet kwestie użytkowe. Powyższą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu lub przed naniesieniem ostatecznych poprawek, ponieważ sposób oświetlenia poddasza jest określony w projekcie i późniejsze jego zmiany wymagają znacznych zmian w projekcie (np. zmienią się parametry budynku) i ponownego uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj całość

Balkony i tarasy w domach jednorodzinnych

Balkon w projekcie domuNiejeden inwestor marzy o domu z balkonem, a najlepiej z obszernym tarasem. W wyobraźni widzi praktyczne zastosowanie tych elementów budynku, począwszy od strony wypoczynkowej po dekoracyjną. Co więcej, dla większości osób poszukujących wymarzonego projektu domu obecność balkonu(-ów) lub tarasu stanowi element decydujący przy jego wyborze. Jak to wygląda od strony praktycznej?

Czytaj całość

SŁOWNIK NIEKTÓRYCH TERMINÓW ARCHITEKTONICZNYCH

W zakładce "Kategorie" zamieściliśmy słownik niektórych ważniejszych terminów architektonicznych. Będzie on na bieżąco aktualizowany i uzupełniany. Jego zawartośc będzie obejmowała aktualne definicje zwrotów i terminów architektonicznych przydatnych w analizowaniu poszczególnych projektów.

Czytaj całość

ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl