Domy z bali – wady i zalety

Od dawna wiadomo, że drewno jest idealnym budulcem na domy. Na jakiś czas zapomniano o tym materiale, na szczęście od kilkunastu lat cieszy się znowu dużym powodzeniem. Szczególnie atrakcyjnym przedsięwzięciem są domy z bali. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też solidne, trwałe i ciepłe. O trwałości domów drewnianych możemy się przekonać przechadzając się po polskich wsiach, gdzie jeszcze sporo zamieszkanych domów ma nawet ponad 100 lat.

Czytaj całość

Zanim zaczniesz budowę – uzyskaj pozwolenie

Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego – ustawa z dnia 7 lipca 1994r. rozdział 4, art. 28, ust. 1 – roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (prace, które nie wymagają pozwolenia określa ta sama ustawa, rozdz. 4, art. 29-31). Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć we właściwym organie administracji architektoniczno – budowlanej – najczęściej jest to starosta (w przypadku innych obiektów wniosek należy złożyć do wojewody).

Czytaj całość

Jak zadaszyć taras?

Pisaliśmy już na temat tarasów i balkonów w domach jednorodzinnych. Z tym zagadnieniem wiąże się jeszcze jedno pytanie: Jak zadaszyć taras, by okazał się bardziej funkcjonalny? Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zadaszenie tarasu ze względów pogodowych. Dach nad tarasem umożliwia korzystanie z niego zarówno w bardzo upalne, jak i deszczowe dni. Pojawia się tu jednak problem, jak zadaszyć taras, nie odcinając jednoczesnie dopływu światła do przylegającego do niego pomieszczenia. 

Czytaj całość

Planujesz poddasze? Pomyśl o schodach!

Ze względu na rosnącą popularność domów parterowych z poddaszem użytkowym, inwestorzy coraz częściej stają przed decyzją dotyczącą wyboru rodzaju schodów prowadzących na poddasze. O czym warto pamiętać podejmując decyzję?

Czytaj całość

Okna połaciowe czy lukarna – co wybrać?

Każdy inwestor staje przed decyzją już na etapie wyboru projektu: czy na poddaszu zdecydować się na okna dachowe czy lukarny? Co prawda wiele projektów gotowych zawiera oba rozwiązania, jednak istnieje mnóstwo projektów bardzo podobnych do siebie, dających możliwość wyboru interesującej nas wersji. Poza tym niektórych inwestorów bardziej przekonuje cena wykonania, niż wygląd czy nawet kwestie użytkowe. Powyższą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu lub przed naniesieniem ostatecznych poprawek, ponieważ sposób oświetlenia poddasza jest określony w projekcie i późniejsze jego zmiany wymagają znacznych zmian w projekcie (np. zmienią się parametry budynku) i ponownego uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj całość

ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl